علت صدای یخچال الکترواستیل

علت صدای یخچال الکترواستیل چیست

اگر شما هم به دنبال بررسی علت صدای یخچال الکترواستیل هستید؛ باید بدانید که گاهی اوقات سرو صدای یخچال‌ها به دلیل عملکرد عادی آنها بوده و مشکل خاصی وجود ندارد؛ با این حال اگر این صداها را در طول روز زیاد می‌شنوید یا اینکه بلند و عجیب و غریب به نظر می‌رسند؛ باید هر چه زودتر دلیل آن را پیدا کنید تا دستگاه دچار عیب جدی‌تری نشود.

در ادامه به رایج ترین علت صدای یخچال الکترواستیل و نحوه برطرف کردن آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

دلیل صدای یخچال الکترواستیل

یکی از نشانه‌های اصلی وجود مشکل در یخچال الکترواستیل زمانی است که صدای کارکرد آن بلندتر از حد معمول است. برخی از رایج ترین صداهایی که یک یخچال الکترواستیل تولید می‌کند عبارتند از: صدای کلیک یخچال، تق تق، چکه آب، ویبره، تیک تیک، خرخر و غیره.

برای پیدا کردن علت صدای یخچال الکترواستیل باید به موارد زیادی توجه کنید؛ به طور مثال تراز نبودن یخچال یا کثیف بودن کویل‌های کندانسور موجب سروصدای زیادی می‌شوند اما از کجا بدانیم هر صدا مربوط به چه مشکلی است؟ در ادامه طبق تجربه کارشناسان نمایندگی تعمیر یخچال در اصفهان به ۱۰ صدای رایج این مدل یخچال‌ها و علت آنها می‌پردازیم.

۱. صدای تق تق در یخچال الکترواستیل

برای پیدا کردن علت صدای یخچال الکترواستیل ابتدا به صدا خوب گوش کنید. اگر صدایی شبیه به در زدن یا تق تق شنیدید؛ معمولا رایج ترین دلیل آن جابجایی یخ در فریزر می‌باشد اما درصورتیکه این صدا بلند و طولانی مدت شنیده شود؛ باید به خرابی یا گرفتگی کندانسور و یا عدم کارکرد صحیح کمپرسور و موتور فن شک کرد.

رایج ترین دلیل احتمالی پشت صدای تق تق، کمپرسور است و احتمالا موتور داخل کمپرسور کمی از تعادل خارج شده که باعث کوبش آن می‌شود. اگر علت صدای یخچال الکترواستیل از گرفتگی کویل‌های کندانسور باشد؛ خودتان نیز می‌توانید گرد و غبار آنها را با یک پارچه تمیز کنید اما خرابی کمپرسور یا موتور فن به دلیل پیچیدگی‌های فنی باید توسط یک متخصص بررسی شود.

۲. صدای خرخر در یخچال الکترواستیل

صدای خرخر یکی دیگر از صداهای رایجی است که مشتریان را دچار نگرانی می‌کند. شنیدن این صدا در حالت معمولی به خاطر گردش مایع خنک کننده در لوله‌ها است اما اگر صدای خرخر بسیار بلند و آزاردهنده باشد؛ باید فرسودگی لوله‌های دستگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

سپهر تهویه دماوند
سپهر تهویه دماوند

۳. علت صدای چکه آب

هنگام بررسی علت صدای یخچال الکترواستیل، اگر صدایی شبیه به چکه کردن آب توجه شما را به خود جلب کرد؛ باید بدانید که این صدا به خاطر یخ زدایی یخچال یا ذوب شدن برفک‌ های آن است. یخ زدایی یک فرآیند معمولی در دستگاه بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

۴. صدای ویبره یا لرزش یخچال

با شنیدن صدای ویبره از یخچال الکترواستیل، در وهله اول باید فاصله دستگاه با دیوار یا وسایل دیگر را چک کنید. این صدا معمولا در اثر تماس دیواره یخچال با اجسام بیرون ایجاد می‌شود. همچنین تراز نبودن یخچال یا شل بودن سینی آن نیز صدای ویبره مانندی ایجاد می‌کند که می‌توانید آن را به سادگی برطرف نمایید.

۵. سر و صدای ترک خوردن

علت صدای یخچال الکترواستیل هنگام شنیدن صدایی شبیه به ترک خوردن، انبساط و انقباض قطعات داخلی دستگاه است که به خصوص در زمان تغییر دما یا در محیط های گرم زیاد شنیده می‌شود. باید گفت این صدا کاملا طبیعی است و بخشی از عملکرد روزانه یخچال را شامل می‌شود.

۶. شنیدن صدای جغجغه از یخچال الکترواستیل

زمانی که یخچال خیلی نزدیک به کابینت یا دیوار نصب شده باشد یا روی سطح صاف و ثابتی قرار نگیرد؛ معمولا صدای عجیب و غریبی شبیه به صدای جغجغه ایجاد می‌کند. همچنین گاهی اوقات اقلام داخل یخچال یا تجهیزات داخلی در جای درستی قرار نگرفته‌اند که باعث ایجاد این نوع سر و صدا می‌شوند.

۷. صداهای تپنده یا چرخشی

این نوع صداها معمولاً توسط کمپرسور یا فن ایجاد می‌شوند. هنگام بررسی علت صدای یخچال الکترواستیل در چنین شرایطی معمولا متوجه می‌شوید که  فن یا کمپرسور در حال تنظیم دمای داخلی یخچال و فریزر بوده و مشکل خاصی وجود ندارد.

۸. صدای جیک جیک یا صدایی شبیه به جیغ

کارشناسان ما در نمایندگی یخچال الکترواستیل در اصفهان، هنگام بررسی علت صدای جیک جیک دستگاه، در بیشتر اوقات متوجه خرابی فن اواپراتور می‌شوند. توجه داشته باشید که این قطعه در صورت خرابی نیاز به تعمیر تخصصی دارد و مشکل آن باید توسط یک تعمیرکار باتجربه برطرف گردد.

۹. علت صدای تیک تیک یخچال

صدای تیک تیک اگر ثابت باشد و عملکرد یخچال را تحت تأثیر قرار دهد؛ اغلب مشکل ساز است. این صدا ممکن است به دلایل گوناگونی از جمله گرفتگی کویل‌های کندانسور، مشکل رله استارت یا ایراد در تایمر یخ زدایی شنیده شود. اگر پس از تمیز کردن کویل ها هنوز این صدا را می ‌شنوید؛ بهتر است با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

۱۰. شنیدن صدای کلیک از یخچال

صدای کلیک از کنترل ترموستات بوده و نیازی به نگرانی ندارد. در یخچال‌های مدل جدید این صدا بسیار ضعیف شنیده می‌شود و درنتیجه مصرف کننده را آزار نمی‌دهد.

8 علت صدای یخچال الکترواستیل
۸ علت صدای یخچال الکترواستیل

علت صدای فن یخچال الکترواستیل

هنگامی که صدایی از دریچه بین مواد غذایی تازه و فریزر شنیده می‌شود؛ احتمالا مشکل از خراب بودن فن یا موتور آن است. برای مشاهده عیب فن حتما یخچال را از برق جدا کنید. ابتدا تیغه‌های فن را بررسی کنید؛ اگر این تیغه ها خم شده باشند نیاز به تعویض دارند اما اگر سالم به نظر برسند؛ احتمالا سر و صدا از موتور فن می‌باشد.

علت صدا دادن یخچال الکترواستیل

برای پیدا کردن علت صدای یخچال الکترواستیل نخست باید تشخیص دهید صدا از کجا می‌آید؟ توصیه می کنیم قبل از اینکه با یک تعمیرکار تماس بگیرید؛ حتما خودتان یک بررسی کلی انجام دهید؛ چراکه ممکن است ایراد خاصی وجود نداشته باشد و یا خودتان بتوانید آن را برطرف کنید.

هنگام بررسی علت صدای یخچال الکترواستیل حتما به داخل، پشت و زیر یخچال توجه کنید. همچنین بررسی کنید که آیا صدا با مشکلات رایج دیگری مانند درست کار نکردن یخ ساز، گرمای ناشی از زیر دستگاه و غیره همراه است یا خیر. مثلا اگر در کنار سرو صدای یخچال متوجه شوید که دستگاه به درستی غذا را سرد نمی‌کند؛ حتما باید با یک تعمیرکار حرفه ای برای برطرف کردن مشکل تماس بگیرید.

·  شنیدن صدای بلند از پشت یخچال

اگر صدای بلندی را از پشت یخچال می‌شنوید؛ به احتمال زیاد کمپرسور هوا، کویل‌ها یا فن کندانسور دچار مشکل شده اند. از آنجایی که کمپرسور یخچال شما بین دیوار و پشت یخچال قرار می‌گیرد، به مرور زمان به راحتی کثیف می‌شود. وجود کثیفی و زباله دلیلی است که کمپرسور یخچال شما مکرراً صدا ایجاد می‌کند.

راحت ترین کاری که به مشتریان برای رفع این صدا توصیه می‌کنیم؛ تمیز کردن گرد و غبار یا کثیفی از روی کمپرسور هوا و فن کندانسور است اما اگر صدا همچنان شنیده می‌شود، باید برای بررسی‌های بیشتر با یک متخصص تماس بگیرید.

· شنیدن صدای بلند از داخل یخچال

شنیدن صدای بلند از داخل یخچال شاید به خاطر آسیب دیدن فن گردشی دستگاه است که هوا را در داخل آن به گردش در می‌آورد. همچنین اگر دریچه‌ های هوای یخچال شما مسدود شده باشند؛ باعث می ‌شود تا صدای عجیبی از داخل یخچال به گوش برسد.

برای جلوگیری از تولید این صدا، حتما مواد غذایی داخل یخچال خود را به درستی مرتب کنید تا مستقیماً در مقابل دریچه‌ های هوا قرار نگیرند اما  درصورتیکه ایراد از خرابی موتور فن  باشد نیاز به بررسی تعمیرکار یخچال است.

یک مورد دیگر که منجر به تولید سر و صدا در داخل یخچال الکترواستیل می‌شود؛ تنظیم نبودن دمای دستگاه است. حتما بررسی کنید که دما در محدوده مناسبی تنظیم شده باشد. بعد از آن سالم بودن واشر درب یخچال را بررسی کنید. همچنین از چیدمان صحیح مواد غذایی در داخل قفسه ها مطمئن شوید.

·سر و صدای ناشی از یخ ساز

یکی از طبیعی ترین علت صدای یخچال الکترواستیل، پرشدن محفظه یخ ساز است که  نشان می‌دهد یخ ساز شما  به درستی کار می‌کند. البته درصورت کمبود آب یخ ساز، این صدا آزاردهنده و بیش از حد می‌شود که برای خلاص شدن از شر آن باید از اتصال صحیح خطوط آب به یخچال اطمینان حاصل کنید.

توجه داشته باشد که اگر آب به یخ ساز نرسد و دستگاه بدون آب کار کند؛ یخ ساز به سرعت آسیب می‌بیند. بنابراین درصورت خراب بودن اتصال خطوط حتما از یک تعمیرکار بخواهید که مشکل را برطرف نماید.

سخن پایانی علت صدای یخچال الکترواستیل

در این راهنما به چندین مورد رایج از علت صدای یخچال الکترواستیل اشاره کردیم. همچنین به شما در مورد نحوه برطرف کردن این صداها و موارد ضروری که باید با یک تعمیرکار تماس بگیرید توضیح دادیم؛ با این حال همانطور که خواندید همه این سر و صداها و مشکلات یخچال فریزر الکترواستیل به آسانی برطرف نمی‌شود. گاهی اوقات لازم است که یک تعمیرکار از نزدیک عیب دستگاه شما را بررسی کند.

اگر ساکن اصفهان هستید برای پیدا کردن علت صدای یخچال الکترواستیل خود همین امروز با سپهر تهویه دماوند، نمایندگی یخچال الکترواستیل در اصفهان تماس بگیرید. کارشناسان ما در اسرع وقت برای رسیدگی به مشکل دستگاه شما در محل حضور پیدا می‌کنند.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *