علت یخ زدن لوله های پشت یخچال فریزر

علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر

اگر به تازگی متوجه وجود یک لایه یخ یا برفک بر روی لوله‌های پشت یخچال خود شده‌اید، باید بدانید که این یخ می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ‌تر در عملکرد یخچال شما باشد. برای پیدا کردن علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر، با ما همراه باشید.

چرا باید علت یخ زدن لوله های پشت یخچال را جدی بگیریم؟

یخ زدن لوله‌‌های پشت یخچال یک مشکل تقریبا رایج است که به طور قابل توجهی بر عملکرد این دستگاه تأثیر می‌گذارد. ایراد فوق به طور بالقوه سیستم خنک کنندگی دستگاه را مختل کرده و منجر به تولید سرمای ناکافی و یا حتی فاسد شدن غذا می‌شود.

قبل از اینکه به علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر بپردازیم؛ باید به دو مشکل عمده که با یخ زدن این لوله‌ها به وجود می‌آید اشاره کنیم:

خراب شدن یخچال

تجمع یخ روی لوله‌های کمپرسور، آسیب قابل توجهی به یخچال وارد می‌کند. یخ زدگی و برفک به مرور زمان باعث ترک خوردن یا حتی ترکیدن لوله‌ها شده که به دنبال آن مبرد یا همان گاز یخچال نیز نشت خواهد کرد. علاوه براین برفک زدن لوله های پشت دستگاه عملکرد کمپرسور را نیز مختل کرده و در صورت عدم رسیدگی به موقع و رفع مشکل؛ منجر به خرابی های بدتر نیز می‌شود.

بنابراین هر چه دیرتر به دنبال شناسایی علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر و رفع آن باشید؛ خرابی دستگاه شما بیشتر می‌شود و البته هزینه تعمیر آن نیز گرانتر!

کاهش بهره وری انرژی

لوله‌های یخ زده یخچال بر میزان بهره وری انرژی دستگاه نیز تأثیر منفی می‌گذارد. در چنین شرایطی کمپرسور برای حفظ دمای مطلوب باید سخت‌تر کار کند که در نتیجه انرژی بیشتری مصرف کرده و متعاقباً هزینه‌های قبض برق شما بیشتر می‌شود. بنابراین نه تنها یخچال شما آسیب جدی می‌بیند؛ بلکه باید قبض برق بیشتری نیز پرداخت کنید.

مطلب پیشنهادی: علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری و رفع آن

چگونه انجماد لوله های پشت یخچال را تشخیص دهیم:

تشخیص علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر معمولا کار سختی نیست. واضح ترین نشانه آن مشاهده یک لایه سفید برفک یا یخ بر روی لوله‌ها است. این تجمع یخ گاهی اوقات نشان دهنده رطوبت اضافی در یخچال است که موجب برفک زدن لوله های پشتی آن می‌شود.

اگر یخچال شما از مدل‌های قدیمی‌تر است به راحتی می‌توانید یخ زدگی لوله‌های کندانسور را در پشت یخچال خود مشاهده کنید اما در مدل‌های جدید این لوله‌ها در داخل بدنه دستگاه تعبیه شده یا با یک پانل فلزی پوشانده شده‌اند که بهتر است از دفترچه راهنما یا یک تعمیرکار یخچال برای بررسی‌های ‌بیشتر کمک بگیرید.

اگر برفک زدن لوله ها را به وضوح مشاهده نمی‌کنید؛ راه دیگری نیز برای تشخیص این مشکل وجود دارد و آن پی بردن به کاهش عملکرد مفید یخچال است. برای مثال احتمالا متوجه می‌شوید که یخچال آنطور که باید خنک نمی‌شود، یا شاید صدایی بیش از حد معمول ایجاد می‌کند. همه این موارد دراصل نشانه ای از وجود مشکل تجمع یخ در لوله‌های پشتی یخچال هستند که مانع از عملکرد صحیح یخچال می‌شوند.

علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر چیست؟

ما بر اساس تماس‌هایی که از مشتریان عزیز به جهت تعمیر یخ زدگی لوله‌های پشت یخچال داشته‌ایم؛ متوجه شده‌ایم که عمده علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر یک یا ترکیبی از چند دلیل زیر است:

۱.تعویض نکردن فیلتر هوای یخچال

یکی از تجهیزاتی که مانع از تشکیل برفک در داخل یخچال یا بر روی لوله‌های پشتی آن می‌شود؛ فیلتر هواست.  گرفتگی فیلتر هوای یخچال جریان هوا را محدود کرده و باعث سرد شدن و یخ زدن تجهیزات می‌شود. برای رفع این مشکل باید از نو و تمیز بودن فیلتر هوای یخچال مطمئن شوید.

بنابراین اگر فکر می‌کنید علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر، کار نکردن  درست فیلتر هوای آن است همین امروز برای تعویض این قطعه با یک تعمیرکار در اصفهان تماس بگیرید.

۲.کثیفی لوله‌های پشت یخچال

کثیفی لوله های پشت یخچال به عنوان دومین علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر شناخته می‌شود. به مرور زمان یک لایه از خاک و گرد و غبار لوله‌های پشتی یخچال شما را می‌پوشاند. کثیفی لوله‌ها منجر به محدود شدن جریان هوا در داخل یخچال و به دنبال آن تشکیل یخ در لوله‌های پشتی یخچال می‌شود.

علاوه بر این کثیف شدن لوله‌های پشتی دستگاه، به موتور دستگاه نیز فشار وارد کرده و حتی منجر به یکسره کار کردن یخچال می‌شود. بنابراین مهم است که به صورت دوره‌ای با حفظ نکات ایمنی؛ اقدام به تمیز کردن لوله‌های پشت یخچال کنید.

۳.تنظیم نادرست دمای یخچال

به منظور حفظ عملکرد صحیح یخچال؛ دستگاه به دمای ثابت و بهینه شده نیاز دارد. دمای یخچال همیشه باید در یک محدوده مشخص بین ۳ تا۵ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد.

دمای بیش از حد پایین معمولا به عنوان رایج‌ترین علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر شناخته می‌شود. حتما دمای یخچالتان را به درستی تنظیم کنید و از تنظیم دمای بیش از حد پایین خودداری نمایید.

۴.توجه نکردن به دمای اطراف یخچال

ما معمولا در فصول مختلف شاهد نوسانات زیاد دمای هوا هستیم. قرار گرفتن مکرر لوله‌های پشتی یخچال در معرض گرما، سرما یا رطوبت بیرون می‌تواند منجر به برفک زدن آنها شود. بنابراین حتما دمای محیط اطراف دستگاه خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در یک محدوده ایده آل قرار دارد و خیلی گرم یا خیلی سرد نیست.

۵.نصب اشتباه یخچال

علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر گاهی اوقات به نصب اشتباه آن بر می‌گردد. برای مثال اگر دستگاه را در محیطی با دمای بسیار پایین یا بسیار بالا نصب کنید و یا آن را بیش از حد نزدیک به دیوار قرار دهید به طوریکه با محدودیت فضا روبه رو باشد؛ روی کارکرد آن تاثیر می‌گذارد. بنابراین حتما قبل از نصب دستگاه به این موارد توجه کرده و سعی کنید مناسب ترین فضا را برای قرارگرفتن یخچال فریزر انتخاب نمایید.

۶.کاهش گاز یخچال

خیلی از تعمیرکاران یخچال کمبود گاز یخچال یا مبرد را به عنوان اصلی ترین علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر مطرح می‌کنند. دقت داشته باشید که گاز یخچال به مرور زمان ممکن است کم شده یا حتی تمام شود که دراینصورت دستگاه عملکرد خود را از دست داده و به دنبال آن مشکلات زیادی پیش می‌آید.

۷.خرابی ترموستات

ترموستات یخچال قطعه‌ای است که وظیفه کنترل دمای دستگاه را بر عهده دارد. هنگامی که در عملکرد ترموستات مشکلی به وجود آید؛ فرآیند یخ زدایی آن دچار ایراد شده که در نتیجه دمای دستگاه بیش از حد پایین می‌آید و به دنبال آن برفک یا یخ بر روی لوله‌های پشتی می‌نشیند.

برای رفع مشکل خرابی ترموستات بهتر است حتما با یک متخصص تعمیر یخچال تماس بگیرید تا در اسرع وقت ایراد آن را بررسی و در صورت نیاز اقدام به تعویض قطعه نماید.

۸.خرابی کمپرسور

در برخی مواردی که برای تشخیص علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر به منزل مشتری محترم مراجعه می‌کنیم متوجه می‌شویم که کمپرسور یخچال دچار مشکل شده است. کمپرسور دراصل قطعه ای است که گازهای خنک کننده را فشرده می‌سازد. خرابی آن منجر به افزایش یا کاهش شدید دمای داخل یخچال شده که همین موضوع باعث یخ زدگی لوله ها می شود.

۹.خرابی فن خنک کننده

اگر فن خنک کننده یخچال خراب شده باشد؛ جریان هوای سرد در داخل یخچال به درستی جابجا نمی‌شود. همین موضوع می‌تواند یک عامل برای یخ زدگی لوله‌های پشتی یخچال باشد.

۱۰.نبود تهویه کافی در محیط

همانطور که قبلا هم اشاره شد باید اطراف یخچال شما به میزان کافی هوا جریان پیدا کند؛ در غیراینصورت احتمال اینکه دمای یخچال بیش از حد کاهش پیدا کرده و به دنبال آن یخ زدگی لوله ها مشاهده شود زیاد است. حتما به تهویه مناسب آشپزخانه و دور بودن یخچال از وسایلی همچون بخاری، فر و گاز توجه کنید.

سپهر تهویه دماوند

مطلب پیشنهادی: علت چشمک زدن درجه دما یخچال چیست

علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر و راه‌های پیشگیری از آن

در پایان به اقدامات لازم برای جلوگیری از یخ زدگی لوله های یخچال می‌پردازیم:

نظارت بر تنظیمات یخچال

همانطور که گفته شد علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر می‌تواند از تنظیمات اشتباه دما باشد. بنابراین یکی از اقدامات پیشگیرانه نظارت بر تنظیمات مختلف یخچال است. برای مثال شما باید مطمئن شوید که دمای یخچالتان خیلی سرد نباشد. زیرا این امر می‌تواند منجر به تشکیل یخ در داخل و بیرون از دستگاه شود.

خرید تجهیزات با کیفیت بالا

هنگامی که قرار است یک قطعه از یخچال فریزر خود را تعویض کنید؛ ترجیحا بهترین و باکیفیت ترین قطعه موجود در بازار را تهیه نمایید. اطمینان از کیفیت خوب اجزای یخچال، از جمله کمپرسور و لوله ها می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند. یک یخچال باکیفیت بالا دما و رطوبت را بهتر تنظیم کرده و در نتیجه از تجمع یخ جلوگیری می‌کند.

سرویس و نگهداری‌های منظم

توجه به سرویس دوره‌ای یخچال فریزر، کمک زیادی به جلوگیری از تجمع یخ در لوله‌های پشت دستگاه می‌کند. با تمیز کردن منظم لوله های پشت یخچال و اطمینان از درست کار کردن قسمت‌های مختلف آن، به افزایش طول عمر دستگاه و جلوگیری از برفک زدن آن کمک می‌کنید.

در صورت مشاهده هر گونه ایرادی در کارکرد یخچال فریزر خود حتما در اسرع وقت با یک متخصص تعمیر یخچال  تماس بگیرید تا قبل از بروز مشکلات جدی‌تر، ایرادات جزئی دستگاه برطرف گردد. تعمیرکاران با بررسی دستگاه خیلی سریع علت یخ زدن لوله پشت یخچال فریزر را پیدا می‌کنند.

شما می‌توانید با خیال راحت با کارشناسان سپهر تهویه دماوند در خصوص ایرادات احتمالی دستگاه خود مشورت کنید و مطمئن باشید که ما از قطعات اصل برای تعمیر یخچال شما استفاده می‌کنیم.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *