علت یخ زدن داخل یخچال

علت یخ زدن داخل یخچال

با وجود اینکه یخچال‌ها برای خنک نگه داشتن مواد غذایی طراحی شده‌اند، اما نباید باعث یخ زدن آنها شوند. بنابراین در  صورتی که هنگام باز کردن درب یخچال با میوه، سبزیجات و یا دیگر مواد خوراکی یخ زده مواجه شدید؛ حتما باید علت یخ زدن داخل یخچال را بررسی کنید.

خوشبختانه بیشتر دلایلی که منجر به یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال می‌شوند، ناشی از مشکلاتی هستند که به راحتی قابل رفع است. در ادامه به بررسی علت یخ زدن داخل یخچال می‌پردازیم.

بررسی علت یخ زدن داخل یخچال

یخچال‌ها به طور مداوم با تبخیر مایع مبرد، مواد خوراکی شما را سرد نگه می‌دارند. هر چیزی که این فرآیند را مختل سازد، باعث می‌شود تا مواد داخل یخچال منجمد شوند. علت یخ زدن داخل یخچال در بیشتر مواقع به راحتی قابل حل است. با این حال اگر نیاز به انجام تنظیمات فنی یا تعویض قطعات خاصی باشد؛ باید حتما با یک تعمیرکار ماهر یخچال تماس بگیرید.

اگر شما هم با مشکل منجمد شدن مواد غذایی در یخچال روبرو هستید، حتما این موارد را بررسی کنید:

۷ علت رایج دلیل
۱ تنظیمات دمای یخچال به هم ریخته است
۲ دریچه های هوا مسدود شده اند
۳ واشر درب یخچال خراب است
۴ کویل‌ های کندانسور کثیف هستند
۵ ترموستات یخچال خراب شده است
۶ دمپر فریزر به درستی کار نمی‌کند
۷ برد الکترونیکی خراب شده است
بررسی 7 علت رایج یخ زدن داخل یخچال
بررسی ۷ علت رایج یخ زدن داخل یخچال

۱. تنظیمات دمای یخچال به هم ریخته است:

برای بررسی علت یخ زدن داخل یخچال قبل از انجام هر کاری، ابتدا تنظیمات دمای دستگاه را بررسی کنید. دمای استاندارد برای هر کدام از انواع یخچال‌ها ممکن است کمی متفاوت باشد. شما می‌توانید این دما را در دفترچه راهنمای دستگاه مشاهده کنید اما به طور کلی دمای نرمال برای داخل یخچال بین ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد است.

این دما برای اکثر مواد غذایی ایده آل بوده و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. اگر دما از این محدوده کمتر باشد یخچال سردتر از حد طبیعی می‌شود و در نتیجه امکان یخ زدن برخی از مواد غذایی وجود دارد.

یخچا‌ل‌های جدید معمولا روی دربشان دارای نمایشگر دیجیتالی هستند که دما را نشان می‌دهد. شما به راحتی می‌توانید با کلیک کردن بر روی نمایشگر، دما را بالا یا پایین ببرید. در مدل‌های قدیمی تر نیز باید درجه دما را در داخل یخچال تنظیم کنید.

مطلب پیشنهادی: علت سرد نکردن یخچال چیست؟

۲. دریچه های هوا مسدود شده اند:

به منظور حفظ جریان آزادانه هوا در داخل یخچال، معمولا چندین دریچه هوا در کنار یا بالای قفسه وسطی یا بالایی تعبیه شده‌ است که از آنها هوای سرد وارد یخچال می‌شود. شما نباید با مواد غذایی جلوی این دریچه ها را بگیرید و این دریچه ها باید عاری از هرگونه انسداد باشند. درغیراینصورت غذا یا خوراکی بیش از حد نزدیک به آنها مطمئناً یخ می‌زند.

همچنین بهتر است همه مواد غذایی را به طور مساوی در قفسه‌ها پخش کنید. برای جلوگیری از یخ زدن میوه و سبزیجات نیز بهتر است آنها را در کشوی مخصوص میوه و سبزیجات که معمولا رطوبت بالاتری دارد نگهداری کنید.

برای مدل‌های فریزر پایین، یخ زدن مواد غذایی معمولا در اطراف پایین یخچال اتفاق می‌افتد، که نشان می‌دهد تهویه هوا احتمالا از محفظه فریزر زیر است. در چنین شرایطی شما باید مواد غذایی را به قفسه‌های بالاتر منتقل کنید.

۳. واشر درب یخچال خراب است:

واشر خراب درب یخچال می‌تواند علت یخ زدن داخل یخچال شما باشد. واشر یا نوار لاستیکی دور درب یخچال به عنوان یک هواگیر در داخل محفظه دستگاه عمل کرده و از خروج هوای داخل آن به بیرون جلوگیری می‌کند.

اگر واشر آسیب دیده، شل یا تاب خورده باشد، یخچال به طور مداوم هوای سرد را از طریق آن از دست می‌دهد، در این وضعیت مداوم کار کرده و در نهایت همه چیز را منجمد می‌کند.

اگر به خراب بودن واشر درب یخچال مشکوک هستید؛ حتما به کمک یک تعمیرکار آن را بررسی کرده و در صورت نیاز اقدام به تعویض واشر نمایید. با این کار هم از یخ زدن مواد غذایی جلوگیری می‌کنید و هم طول عمر دستگاه را افزایش خواهید داد.

۴. کویل‌ های کندانسور کثیف هستند:

گاهی اوقات یخ زدن غیر منتظره مواد غذایی یخچال می‌تواند به دلیل کثیف شدن کویل ‌های کندانسور باشد. کویل‌ های کندانسور در واقع لوله‌های باریک موازی هستند که به شکل مارپیچ در قسمت پشتی یخچال قرار گرفته‌اند و نقش کلیدی در دفع گرما دارند. اگر یخچال شما قدیمی‌تر باشد این لوله‌ها به راحتی قابل مشاهده هستند اما در مدل‌های مدرن‌تر، آنها محصور شده‌اند.

کویل های کثیف، گرما را به خوبی آزاد نمی‌کنند؛ بنابراین، کمپرسور سخت تر کار می‌کند تا دما را به اندازه کافی خنک نگه دارد. در برخی موارد، یخچال بیش از حد کار می‌کند و نتیجه آن غذا و نوشیدنی منجمد است.

۵. ترموستات یخچال خراب شده است:

قرار نیست همه قطعات یخچال تا آخر عمر دوام بیاورند. مخصوصا اگر دستگاه شما قدیمی‌تر باشد؛ به احتمال زیاد به تعمیر و نگهداری و تعویض برخی قطعات نیاز خواهید داشت.  ترموستات‎ یخچال از جمله رایج ترین قطعه یخچال است که بعد از چندین سال به تعمیر یا تعویض نیاز دارد.

ترموستات، دمای یخچال را کنترل می‌کند. هنگامی که یخچال به دمای مورد نظر می‌رسد، ترموستات با ارسال سیگنال به کمپرسور کار آن را متوقف می‌سازد. در صورتی که ترموستات خراب شود کمپرسور به طور مداوم کار می‌کند که این علت یخ زدن داخل یخچال است. خوشبختانه قیمت ترموستات‌های یخچال نسبتاً ارزان بوده و یک تعمیرکار یخچال به راحتی آن را برای شما تعویض می‌کند.

۶. دمپر فریزر به درستی کار نمی‌کند:

برخی از مدل‌های یخچال‌ در قسمت فریزر خود دارای دمپر هستند. دمپر یک قطعه مکانیکی به شکل دریچه است که با باز و بسته شدن اجازه می‌دهد هوا وارد یخچال گردد. به نوعی می‌توان گفت دمپر دمای یخچال را تنظیم می‌کند. بنابراین در صورت خراب شدن آن احتمال ورود هوای سرد اضافی به داخل یخچال وجود دارد که باعث کاهش بیش از حد دما و متعاقباً منجمد شدن برخی غذاها و نوشیدنی‌ها می‌شود.

قبل از اینکه به تعمیر این قطعه فکر کنید؛ مطمئن شوید که مواد غذایی مانع از باز و بسته شدن آن نشده باشد، اما اگر شکسته است یا همچنان گیر می‌کند، به احتمال زیاد باید آن را تعمیر کنید.

دمپر دمای یخچال را تنظیم می‌کند
دمپر دمای یخچال را تنظیم می‌کند

۷. علت یخ زدن داخل یخچال از برد الکترونیکی است:

معمولا بعید است که برد الکترونیکی (برد کنترل اصلی) خراب شود، اما اگر علت یخ زدن داخل یخچال شما از برد الکترونیکی آن باشد؛ باید حتما با یک متخصص برای بررسی و تعویض آن تماس بگیرید.

چنانچه بردهای کنترل معیوب شوند، باعث می‌شود تا کمپرسور یا فن‌ها به طور مداوم کار کنند و در نتیجه یخچال بیش از حد خنک شود. به علت گران بودن این قطعه ابتدا توصیه می‌شود سایر اجزای یخچال را مورد بررسی قرار دهید، اگر مشکل برطرف نشد در نهایت باید برد فرمان یخچال را تعویض کنید.

مطلب پشینهادی: علت پوسیدگی درب یخچال چیست؟

علت یخ زدن داخل یخچال امرسان چیست؟

یخچال‌های امرسان به دلیل برخورداری از سیستم برفک زدایی و یخ زدایی خودکار، معمولا نباید دچار یخ زدگی مواد غذایی شوند اما اگر با این مشکل مواجه شدید باید دلیل آن را پیدا کنید.

تمام دلایلی که در قسمت قبلی برای یخ زدن داخل یخچال توضیح دادیم؛ می‌توانند علت یخ زدن داخل یخچال امرسان نیز باشند. علاوه بر این شما باید مطمئن شوید که دستگاه خود را در محل مناسبی قرار داده اید. چرا که رایج ترین علت یخ زدن داخل یخچال امرسان به نامناسب بودن محل قرارگیری آن مربوط است.

اگر یخچال شما خیلی نزدیک به دیوار نصب شده یا در کنار وسایل گرمایشی قرار گرفته و یا اینکه تراز نیست؛ احتمال یخ زدن مواد داخل آن افزایش می‌یابد. به طور کلی در همه یخچال‌ها، محل نصب اشتباه موجب تبدیل شدن هوای سرد درون یخچال به هوای گرم و ایجاد رطوبت می‌شود که در نهایت تولید برفک را به دنبال دارد.

اگر هنوز ازعلت یخ زدن داخل یخچال امرسان مطمئن نیستید؛ برای بررسی دقیق ایراد یخچال، همین امروز با مرکز تعمیر یخچال سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

لینک: تعمیر یخچال در اصفهان

کلام آخر

اگر مواد خوراکی در یخچال شما در حال یخ زدن هستند؛ حتما اقدامات بالا را برای حل مشکل در نظر بگیرید. چنانچه موثر نبود؛ به احتمال زیاد یک مشکل فنی در یخچال وجود دارد که باید حتما توسط یک متخصص با تجربه بررسی و حل شود.

برای این منظور اگر از گارانتی یخچال شما گذشته است توصیه می‌کنیم با کارشناسان ما در سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان تماس بگیرید تا در اسرع وقت به مشکل یخچال شما رسیدگی کنند.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *