علت برفک زدن یخچال فریزر

علت برفک زدن یخچال فریزر چیست

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از افراد در یخچال فریزرهای خود با آن مواجه هستند، برفک زدن است. برفک نه تنها کارایی یخچال فریزر را کاهش می‌دهد، بلکه منجر به از دست دادن فضای با ارزش دستگاه مخصوصا فریزر آن می‌شود. اگر از برخورد مداوم با سطوح یخ زده یخچال خود خسته شده‌اید، وقت آن رسیده علت برفک زدن یخچال فریزرتان را پیدا کنید. در این مقاله ضمن بررسی علت برفک زدن یخچال فریزر، چندین راه حل برای برفک زدایی نیز پیشنهاد می‌کنیم.

چه چیزی باعث برفک زدن یخچال فریزر می‌شود؟

یخچال‌های امروزی که مجهز به سیستم یخ زدایی خودکار یا دیفراست هستند؛ شامل یک تایمرند که یخ زدگی را تشخیص داده و سپس هیتر المنت را فعال می‌کند تا یخ‌زدگی روی کویل‌ها را تبخیر کند. این کار بسته به نحوه استفاده از یخچال و سرعت تشکیل یخ در چرخه آن، متفاوت است.

علت برفک زدن یخچال فریزرهای جدید می‌تواند از کار افتادن سیستم یخ زدای آنها باشد. در واقع هر چیزی که بر اجزای سیستم یخ زدایی تأثیر بگذارد؛ احتمالاً عملکرد آن را مختل ساخته و توانایی آن در جلوگیری از برفک زدن را به خطر می‌اندازد. همچنین یخچال‌های قدیمی و فاقد سیستم یخ زدا بیشتر مستعد برفک زدن هستند که در ادامه علت آن را بررسی می‌کنیم.

 

علت برفک زدن یخچال فریزر چیست
علت برفک زدن یخچال فریزر چیست

مطلب پیشنهادی: چه دمایی برای یخچال ایده آل است؟

علت برفک زدن یخچال فریزر چیست؟

مشاهده خوراکی‌های یخ زده در یخچال، قطعا ناخوشایند است. یخ زدگی گاهی اوقات به تنظیمات اشتباه دستگاه برمی گردد اما اگر از تنظیمات یخچال مطمئن هستید؛ در مرحله بعدی باید به خراب بودن یکی از قطعات آن شک کنید.

دانستن علت برفک زدن یخچال فریزر می‌تواند به شما کمک کند تا اقدامات لازم را برای جلوگیری از آن انجام دهید. در ادامه به فهرستی از رایج ترین علت برفک زدن یخچال فریزر اشاره می‌کنیم:

۱.تنظیم اشتباه دما:

 دمای یخچال ممکن است به صورت تصادفی در زمان قرار دادن مواد غذایی یا تمیز کردن یخچال تغییر کرده باشد. بنابراین اگر سهواً دما سردتر تنظیم شده است، احتمال یخ زدگی و برفک زدن یخچال وجود دارد. خراب بودن ترموستات نیز منجر به نوسانات دما شده و باعث تراکم و تشکیل یخ در فریزر می‌شود.

۲.عایق بندی ضعیف:

گاهی اوقات علت برفک زدن یخچال فریزر از عایق بندی ضعیف یخچال است. اگر یخچال فریزر شما به درستی عایق بندی نشده باشد؛ هوای گرم از بیرون به داخل آن نفوذ کرده و منجر به تراکم بیشتر و یخ زدگی می‌شود. برای مثال یک واشر فرسوده یا کثیف درب یخچال با ایجاد شکاف یا نشتی در دستگاه می‌تواند علت نفوذ رطوبت و هوای گرم به یخچال و برفک زدن آن باشد.

۳.باز شدن مکرر درب یخچال:

هر بار که درب فریزر را باز می‌کنید، هوای گرم به داخل آن هجوم می‌آورد و رطوبت و پتانسیل تشکیل یخ را افزایش می‌دهد. بنابراین باز شدن مکرر یا طولانی مدت دستگاه می‌تواند علت برفک زدن یخچال فریزر شما باشد.

۴.مسدود شدن دریچه‌های هوا:

دریچه‌های هوا به گردش هوای سرد درون یخچال کمک کرده و دمای داخل دستگاه را ثابت نگه می‌دارند. مسدود شدن این دریچه‌ها توسط مواد غذایی، از رسیدن هوا به قسمت‌های دیگر جلوگیری می‌کند. همچنین معمولا مواد غذایی که در معرض هوای سرد قرار می‌گیرند؛ دچار برفک و یخ زدگی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

۵.خراب بودن دمپر یخ‌ساز:

اگر دریچه دمپر باز بماند؛ هوای مرطوب بیرون به داخل فریزر نفوذ کرده و باعث ایجاد برفک در آن می‌شود. بنابراین مطمئن شوید که دمپر یخ‌ساز به راحتی باز و بسته می‌شود و چیزی آن را مسدود نکرده است.

۶.خرابی برد کنترل یخچال:

خرابی برد کنترل به عنوان علت برفک زدن یخچال فریزر کمتر رایج است. با این وجود اگر به درستی کار نکند و مرتبا سیگنال ثابتی را به کمپرسور یا موتورهای فن ارسال کند، منجر به سرد شدن بیش از حد یخچال و برفک زدن آن می‌شود.

همچنین اگر دستور وصل شدن هیتر المنت را به موقع ارسال نکند باز هم می‌تواند باعث برفک زدن دستگاه شود. برای بررسی و تعمیر خرابی برد الکترونیکی یخچال حتما باید با یک تعمیرکار متخصص یخچال تماس بگیرید.

۷.خرابی سنسور دیفراست:

سنسور دیفراست دمای فریزر را اندازه گیری کرده و به برد فرمان انتقال می‌دهد تا در صورت نیاز دستور یخ زدایی توسط برد صادر گردد. خرابی سنسور دیفراست باعث می‌شود که این سیگنال به برد فرمان ارسال نشده و در نتیجه سیستم یخ زدایی به موقع فعال نمی‌شود.

۸.خرابی ترمودیسک:

در صورتی که المنت گرمای زیادی ایجاد کند؛ ترمودیسک وظیفه دارد که با قطع کردن مدار، آن را خاموش نماید. گاهی اوقات خرابی یا استهلاک ترمودیسک باعث می‌شود که قابلیت خود را از دست داده و المنت را وارد مدار نکند؛ در نتیجه فریزر برفک می‌زند.

۹.خرابی هیتر المنت:

گاهی اوقات علت برفک زدن یخچال فریزر از خرابی برد کنترل یا خرابی ترمودیسک یا سنسور دیفراست نیست؛ بلکه مستقیما خود المنت دچار مشکل شده است. اگر المنت خراب باشد؛ گرمای مناسب جهت یخ زدایی دستگاه تولید نمی‌شود یا اینکه به طور کامل قطع می‌گردد.

اگر هنوز علت برفک زدن یخچال فریزر را پیدا نکرده‌اید یا یخچال شما نیاز به تعمیر و تعویض قطعه دارد؛ همین امروز با کارشناسان متخصص ما در سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید تا مشکل یخچال شما را بررسی نمایند.

 

نکاتی برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر
نکاتی برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر

 

نکاتی برای جلوگیری از برفک زدن یخچال فریزر

قبل از اینکه علت برفک زدن یخچال فریزر را پیدا کنید؛ با رعایت نکات زیر می‌توانید از یخ زدگی آن جلوگیری کرده و کارایی دستگاه را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

ساماندهی صحیح خوراکی‌ها:

مواد خوراکی را در یخچال مرتب بچینید تا فضای کافی برای گردش هوا باقی بماند. در اینصورت هوای سرد آزادانه به جریان افتاده و احتمال تجمع یخ و برفک را به حداقل می‌رساند.

بررسی واشر درب یخچال:

اطمینان حاصل کنید که واشر درب یخچال تمیز و عاری از هرگونه کثیفی است و علائم ساییدگی یا پوسیدگی در آن دیده نمی‌شود. همچنین در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

استفاده از ظروف و کیسه‌های دربسته:

مواد غذایی خود را در ظروف یا کیسه دربسته نگهداری کنید تا از خروج رطوبت و ورود آن به یخچال فریزر جلوگیری کنید و احتمال یخ زدگی را کاهش دهید.

نصب یک یخچال فریزر بدون برفک:

اگر اغلب با تجمع برفک در ‌یخچال‌های قدیمی مشکل دارید؛ وقت آن رسیده که یک یخچال فریزر بدون برفک خریداری کنید. مدل‌های بدون برفک دارای مکانیزم‌های داخلی هستند که به طور خودکار فریزر را یخ زدایی کرده و نیازی به یخ زدایی دستی ندارند.

مطلب پیشنهادی: علت گرم شدن طبقه بالای یخچال

علت برفک زدن یخچال بدون برفک

یخچال‌های نوفراست (NoFrost) یعنی یخچال بدون برفک به ندرت دچار یخ زدگی می‌شوند و برفک زدن آنها یک امر چندان عادی نیست. زیرا این یخچال‌ها برعکس یخچال‌های قدیمی از یک سیستم یخ زدا و برفک زدا برخوردار هستند که به طور خودکار مانع از یخ زدن داخل و بیرون دستگاه می‌شود. با این وجود برخی شرایط می‌تواند روی عملکرد سیستم یخ زدای این دستگاه‌ها تاثیر بگذارد.

گاهی اوقات علت برفک زدن یخچال فریزرهای قدیم و جدید یکسان است. بنابراین هنگام برفک زدن یخچال نوفراست حتما عواملی نظیر خراب بودن واشر درب دستگاه، مسدود بودن دریچه‌های هوا و غیره را چک کنید. همچنین یکی از اولین دلایل برفک زدن یخچال نوفراست می‌تواند از خرابی سنسور دیفراست باشد.

منظور از برفک زدایی یخچال فریزر چیست؟

برفک زدایی یخچال فریزر بسته به مدل دستگاه به دو صورت خودکار یا دستی صورت می‌گیرد. به طور مثال در یخچال فریزرهای نو فراست قطعه‌ای به نام هیتر المنت وجود دارد که در سیستم یخ زدایی دستگاه به صورت خودکار وظیفه آب کردن برفک‌های دستگاه را بر عهده دارد.

یخچال فریزرهای قدیمی‌تر ممکن است از این سیستم برخوردار نباشند که در نتیجه باید یخچال  به صورت دستی برفک‌زدایی شود. هنگامی که راه های برفک زدایی دستی یخچال را در اینترنت سرچ می‌کنید روش‌های مختلفی عنوان شده است. در ادامه این وبلاگ از سپهر تهویه دماوند قصد داریم بهترین راهکارها را به شما عزیزان پیشنهاد دهیم.

راه‌های برفک زدایی یخچال به صورت دستی

اگر علت برفک زدن یخچال فریزر خود را پیدا کردید؛ حالا نوبت به مرحله برفک زدایی می‌رسد. مراحل برفک زدایی یخچال معمولاً در اکثر مدل‌ها یکسان است. با این حال، بد نیست قبل از هر اقدامی حتما دفترچه راهنمای یخچال را بررسی کنید تا مطمئن شوید که راهکار شما با دستورالعمل‌ها و نکات ایمنی موجود در دفترچه همخوانی دارد.

مرحله اول: ابتدا یخچال خود را از برق بکشید و تمام مواد غذایی را از آن خارج کنید. در مرحله بعد، تمام اجزای یخچال مانند قفسه‌ها یا کشوها را بردارید. در نهایت، کف یخچال را با حوله‌های جاذب بپوشانید تا تمام مایعات را جذب کند.

مرحله دوم: صبر کنید تا یخچال شما به صورت طبیعی یخ زدایی شود. زمان آب شدن برفک‌ها بسته به ضخامت آن متفاوت است. بنابراین، ممکن است آب شدن آنها چندین ساعت طول بکشد. برای آب شدن سریع تر برفک یخچال می‌توانید راه حل های زیر را امتحان کنید:

  • از آب جوش استفاده کنید:

یک پارچه جاذب بردارید و در فریزر بگذارید. سپس قابلمه آب داغ را روی پارچه بگذارید؛ هر بار که آب آن سرد شد یک قابلمه آب جوش دیگر را با آن جایگزین کنید. این مرحله را تکرار کنید تا تمام یخ‌ها آب شوند.

  • از فن یا سشوار استفاده کنید:

با استفاده از فن یا پنکه، گردش هوای بیشتری در یخچال فریزر ایجاد کنید. هر نیم ساعت یکبار پیشرفت ذوب یخ‌ها را بررسی کرده و حوله‌ها را برای جذب آب اضافی تعویض کنید. اگر از سشوار استفاده کنید، باید سشوار را به سمت لایه‌های بزرگ تر یخ نگه دارید تا زمانی که شروع به ذوب شدن کنند.

مرحله سوم: پس از اینکه از یخ زدایی کامل یخچال یا فریزر خود مطمئن شدید؛ باید شروع به تمیز کردن و ضدعفونی کامل آن از بالا به پایین کنید. از یک حوله میکروفیبر برای خشک کردن داخل دستگاه استفاده نمایید. سپس تمام قفسه‌ ها را سر جای اولیه گذاشته و غذاها را مرتب در یخچال بچینید.

در آخر، حتماً بار دیگر علت برفک زدن یخچال فریزر خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که ایراد آن برطرف شده است. شما می‌توانید با متخصصان سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان برای رفع مشکل برفک یخچال خود تماس بگیرید.

 

سپهر تهویه دماوند

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *