علت گرم شدن طبقه بالای یخچال

علت گرم شدن طبقه بالای یخچال

به طور معمول طبقه بالای یخچال نسبت به طبقه‌های پایین‌تر، از دمای بالاتری برخوردار است. به این دلیل که هوای سرد همیشه به سمت پایین حرکت می‌کند اما اگر قفسه بالایی به قدری گرم باشد که غیرعادی به نظر برسد یا موجب خراب شدن مواد غذایی شود؛ باید به دنبال علت آن باشیم.

برای پیدا کردن علت گرم شدن طبقه بالای یخچال موارد مختلفی را باید بررسی کرد که یکی از آنها مدل یخچال فریزر است. همچنین عواملی که گردش هوا را در محفظه داخلی دستگاه مختل می‌کنند؛ بر روی گرم شدن طبقه بالای یخچال تاثیر می‌گذارند. در ادامه برای پیدا کردن علت گرم شدن طبقه بالای یخچال فریزر به نکات بیشتری اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

علت گرم شدن طبقه بالای یخچال فریزر
علت گرم شدن طبقه بالای یخچال فریزر

علت گرم شدن طبقه بالای یخچال فریزر

هنگامی که متوجه گرم بودن طبقه بالای یخچال می‌شوید؛ در وهله اول حتما دمای کل دستگاه را بررسی کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که به طور کلی ترموستات یخچال شما از کار افتاده باشد. علت گرم بودن طبقه بالای یخچال همانند گرم بودن کل دستگاه به عوامل مختلفی بستگی دارد که در اینجا به مهم ترین آنها اشاره می‌کنیم.

· واشرهای درب یخچال خراب شده‌اند:

اگر دنبال علت گرم شدن طبقه بالای یخچال هستید؛ در ساده ترین احتمال ممکن باید به خراب بودن لاستیک یا واشر درب یخچال شک کنید. با گذشت زمان، این واشرها ممکن است به دلایل مختلف همچون جرم گرفتن یا پاره شدن، کارایی خود را از دست بدهند که در این صورت درزهای یخچال باز مانده و درب یخچال به درستی بسته نمی‌شود.

بسته نشدن کامل درب یخچال منجر می‌شود تا هوای گرم به داخل یخچال نفوذ کند و طبقه‌های بالا گرم بمانند.

مطلب پیشنهادی: بهترین راهکارها برای رفع بوی بد یخچال

· اقلام غذایی دریچه های هوا را مسدود کرده‌اند:

همه یخچال‌ها چه مدل‌های قدیمی‌ تر و یا مدل‌های جدید همچون یخچال‌های ساید بای ساید از یک یا چند دریچه برای به جریان انداختن هوا در داخل محفظه دستگاه برخوردار هستند که دما را به صورت یکنواخت در همه قسمت‌ها حفظ می‌کند. در صورتی که این دریچه‌ها با مواد غذایی مسدود شده باشند؛ مانع از ورود هوای خنک به داخل محفظه شده و در نتیجه دما بالا می‌رود.

برای اطمینان از اینکه علت گرم شدن طبقه بالای یخچال مربوط به مسدود شدن دریچه‌های هوا است یا خیر؛ در ابتدا به دنبال جعبه‌ها یا کیسه‌های بزرگی باشید که به طور ناخواسته جلوی دریچه ها قرار گرفته اند و از ورود هوای خنک به داخل دستگاه جلوگیری می‌کنند. همچنین ممکن است لایه‌ ای از یخ دریچه ها را مسدود کرده باشد. در اینصورت با برداشتن یخ ها بار دیگر دمای دستگاه را بررسی کنید.

· یخچال بیش از حد پر شده است:

یخچال فریزرها دارای ظرفیت مشخصی برای ذخیره سازی غذا هستند تا آن را به طور موثری خنک نگه دارند اما اگر اقلام غذایی بیش از حد شود و یخچال را بیش از حد سنگین کنید؛ بر ظرفیت خنک کنندگی آن نیز تأثیر گذاشته که این تاثیر بیشتر روی طبقه‌های بالایی احساس می‌شود.

بنابراین اگر اخیراً مقدار زیادی غذا در داخل یخچال خود اضافه کرده‌اید؛ احتمالا علت گرم شدن طبقه بالای یخچال شما نیز همین مسئله است. در این صورت باید چند ساعت بیشتر به یخچال خود فرصت بدهید تا به دمای طبیعی خود برسد.

· درهای یخچال برای مدت طولانی باز هستند:

هنگامی که درهای یخچال باز می‌شوند؛ هوای سرد از داخل یخچال خارج شده و دمای داخل محفظه را کمی گرم می‌کند. معمولاً این میزان تغییر دما بسیار کم بوده و قابل توجه نیست اما وقتی درها اغلب یا به مدت طولانی باز می‌شوند، تغییر دما بیشتر آشکار می‌شود و به خصوص روی قفسه های بالاتر تاثیر بیشتری می‌گذارد.

همچنین درصورتی که یخچال شما تراز نباشد؛ ممکن است درها به درستی بسته نشوند؛ به این معنا که دستگاه غذای شما را خنک نمی‌کند. بنابراین اگر علت گرم شدن طبقه بالای یخچال مربوط به باز نگهداشتن بیش از حد درب دستگاه است برای چک کردن این موضوع سعی کنید تعداد باز شدن درب یخچال را به حداقل رسانده و از تراز بودن دستگاه مطمئن شوید.

· دمای یخچال به درستی تنظیم نشده است:

توصیه می‌شود دمای یخچال خود را با توجه به فصول و همینطور حجم مواد غذایی قرار داده شده در آن تنظیم نمایید. دقت داشته باشید که دمای داخل یخچال به شدت تحت تاثیر دمای محیط اطراف آن است. در یخچال‌های جدید ساید بای ساید که تنظیم دما روی بدنه آنها تعبیه شده است؛ احتمال تغییر تصادفی درجه دما وجود دارد. همچنین اگر فضای نزدیک یخچال گرم باشد؛ در نهایت دمای داخل یخچال نیز از حالت ایده آل خارج می‌شود.

توصیه می‌شود در فصل تابستان دما را کمی سردتر از حد معمول تنظیم کنید و بعد از ۲۴ ساعت دما را بررسی کنید. اگر یخچال الان به اندازه کافی سرد است، پس همه چیز درست کار می‌کند؛ درغیراینصورت حتما دلایل دیگری مانند معیوب بودن فن اواپراتور، معیوب بودن کمپرسور و غیره را بررسی نمایید.

· کویل های کندانسور کثیف شده اند

گاهی اوقات علت گرم شدن طبقه بالای یخچال کثیف شدن کویل های کندانسور است. درواقع هنگامی که کویل های کندانسور با گرد و غبار و کثیفی پوشانده می‌شوند؛ خروج گرمای اضافی از یخچال محدود می‌شود و بر روی دمای داخل یخچال اثر می‌گذارد. اگر این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است آسیب جدی تر به دستگاه شما وارد کند.

بنابراین حتما در اسرع وقت برای تمیز کردن اصولی کویل‌ها اقدام کنید. برای این منظور می‌توانید از یک تعمیرکار یخچال در اصفهان نیز کمک بگیرید.

چه زمانی باید از تعمیرکار یخچال کمک بگیریم؟

دلایل پیچیده‌تری نیز برای خنک نشدن طبقه بالایی یخچال وجود دارد که شامل برخی عملیات‌های تخصصی و فنی تر است و حتما نیاز به بررسی تکنسین لوازم خانگی دارد. موارد عباتند از:

  • ایراد در موتور فن یخچال
  • کمبود گاز یخچال یا نشت گاز
  • روشن یا خاموش نشدن کمپرسور
  • تعویض رله کمپرسور
  • از کار افتادن ترموستات یخچال
  • معیوب شدن فن اواپراتور
  • اشکال در عملکرد برد کنترل دما
  • از کار افتادگی خازن متصل به سیم پیچ دستگاه

جمع بندی علت گرم بودن طبقه بالای یخچال

تمام دلایل گرم بودن طبقه بالای یخچال را می‌توان به راحتی با رعایت برخی ترفندهای ساده که در این مقاله به آنها پرداختیم برطرف نمایید. با این وجود در صورتی که مشکل شما حتی پس از انجام این مراحل حل نشد؛ باید با یک متخصص تماس بگیرید تا موضوع را به طور فنی تر مورد بررسی قرار دهد.

اگر برای بررسی علت گرم شدن طبقه بالای یخچال، به دنبال نمایندگی رسمی الکترواستیل در اصفهان  هستید همین امروز با سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *