چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

به طور معمول، گاز داخل یخچال باید در تمام طول عمر دستگاه دوام بیاورد. بنابراین گاز یخچال یا گاز مبرد چیزی نیست که نیاز به شارژ دوره‌ای داشته باشد. دراصل سیکل تبرید یخچال به صورت یک سیستم بسته طراحی شده و گاز از آن خارج نمی‌شود. با این حال، در صورت سوراخ شدن سطح داخلی یخچال، فرسودگی لوله‎ها یا ضربه خوردن به دستگاه، امکان نشتی گاز و تمام شدن آن وجود دارد.

نشتی گاز و خالی شدن آن نه تنها تازه ماندن مواد خوراکی را به خطر انداخته؛ بلکه حتی مشکلات جدی تری برای دستگاه و سلامتی افراد خانواده به وجود می‌آورد. برای اطمینان از نشتی و کم شدن یا تمام شدن گاز یخچال بهتر است با یک تکنسین ماهر تعمیرات یخچال تماس بگیرید اما اگر برای شما هم سوال پیش آمده که چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده؛ حتما ادامه مطلب را دنبال کنید.

گاز یخچال چیست و چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده
گاز یخچال چیست و چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

گاز یخچال چیست و چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده؟

قبل از اینکه به سوال شما در خصوص اینکه چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده پاسخ بدهیم، بهتر است ابتدا توضیحاتی در مورد عملکرد این گاز بدانید.

گاز مبرد به عنوان یک مایع خنک کننده، بخشی از مکانیسم تبرید در سراسر یخچال را برعهده دارد. به این صورت که توسط لوله‌هایی در سراسر یخچال به گردش درآمده تا گرما را جذب و آن را به بیرون هدایت نماید. کمپرسور جریان گاز مبرد و همچنین گرما را از یخچال دریافت کرده و آن را فشرده می‌کند. سپس گاز مبرد فشرده به کندانسور منتقل شده و پس از آزاد شدن گرما به حالت مایع باز می‌گردد.

نتیجه این عملکرد سرد نگه داشتن فضای داخلی دستگاه است. به این ترتیب دمای داخل یخچال شما پایین مانده و می‌تواند تمام مواد غذایی را برای مدت طولانی تازه نگه دارد. امروزه انواع مختلفی از گازها در سیستم‌های تبرید مورد استفاده قرار می‌گیرند که رایج ترین آنها شامل R-134a و R-438A می‌باشند.

بنابراین وجود این گاز و حفظ سطح مناسبی از آن برای همه یخچال‌ها بسیار مهم بوده و درواقع کارآمدی این دستگاه‌ها را تضمین می‌کند. وقتی سطح گاز از حد توصیه شده پایین تر می‌آید؛ کارایی یخچال کاهش یافته و نمی‌تواند دمای صحیح خود را حفظ کند.

گاز یخچال چند سال کار میکند؟

اگر شما هم در مورد ماندگاری گاز یخچال و اینکه چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده سوالات زیادی دارید؛ در ابتدا باید به شما بگوییم که به طور کلی جای نگرانی در رابطه با تمام شدن گاز یخچال در شرایط عادی وجود ندارد. با این حال همانطور که گفته شد اگر یخچال شما به هر دلیلی دچار نشتی گاز شود؛ احتمالا به طور تدریجی گاز آن تمام خواهد شد.

همچنین بسته به اینکه وسعت نشتی چقدر است؛ مدت زمان تمام شدن گاز نیز متفاوت بوده و معمولا بین چند ساعت تا چند روز طول می‌کشد. قطعا هرچه وسعت نشتی بیشتر باشد؛ گاز در مدت زمان کمتری از یخچال شما خارج می‌گردد.

به طور متوسط، یک یخچال باید بین ۱۰ تا ۱۲ سال بدون هیچ مشکل یا نیاز به تعمیر کار کند. البته، بستگی به این دارد که شما چقدر از دستگاه خود به درستی نگهداری کرده‌ باشید و آیا نشتی گاز در آن وجود دارد یا خیر. همچنین طبیعی است که یخچال‌های قدیمی‌تر بیشتر دچار فرسودگی و خالی شدن گاز مبرد می‌شوند.

طبق تجربه متخصصان ما در سپهر تهویه دماوند، اکثر مشکلات مربوط به نشتی و خالی شدن گاز یخچال به خاطر سهل‌انگاری در نگهداری از دستگاه است. مثلا گاهی اوقات دیده شده مشتری برای تمیز کردن برفک یخچال از چاقو یا دیگر وسایل تیز استفاده می‌کند و همین کار به لوله‌ها آسیب رسانده است.

از کجا بفهمیم گاز یخچال تمام شده است؟

اینکه چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده؛ معمولا سوال اکثر افرادی است که پس از مدتی متوجه می‌شوند دستگاهشان به درستی کار نمی‌کند. تغییر ناگهانی کیفیت عملکرد دستگاه، مثلا اینکه مواد غذایی در یخچال به درستی خنک نمی‌شوند؛ یا دمای دستگاه بالا رفته، ممکن است نشانه‌هایی از کم شدن گاز مبرد باشد. در اینصورت باید هر چه سریع تر برای رفع عیب دستگاه و شارژ مجدد گاز اقدام کرد.

اگر شما هم به کم شدن گاز یخچال خود شک دارید؛ یک راه آسان برای بررسی وجود دارد:

۱/ ابتدا کندانسور دستگاه خود را پیدا کنید. این قطعه معمولا در سمت وسط و در انتهای پشت یخچال قرار دارد.

۲/ دست خود را در بالای کندانسور قرار داده و دمای آن را حس کنید.

۳/  اگر سیم پیچ های کندانسور سرد باشند و هیچ گرمایی ساطع نکنند، می‌تواند نشان دهد که هیچ گازی در آن‌ها در جریان نیست.

توجه داشته باشید که شارژ مجدد گاز دستگاه یک کار کاملا تخصصی بوده و حتی برای افراد بی تجربه خطرناک است. بنابراین برای اینکه سیستم تبرید یخچال ایمن و موثر عمل کند؛ حتما باید متخصصان ذیصلاح دستگاه شما را بررسی و تعمیر نمایند و در صورت نیاز گاز آن را شارژ کنند.

پیشنهادی: فهرست ارورهای یخچال الکترواستیل

بررسی علائم نشتی گاز یخچال

اگر تاکنون در مورد اینکه چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده، جستجو کرده باشید؛ معمولا دلایل زیادی را پیدا می‌کنید که می‌توانند به کم شدن گاز یخچال منجر شوند. شایع‌ترین دلیلی که می‌توان برای خالی شدن گاز یخچال بیان کرد؛ وجود نشتی در مسیر لوله‌های یخچال یا کمپرسور است.

همچنین دقت داشته باشید که با گذشت زمان، ممکن است این نشتی گاز جدی تر شده و در نهایت تمام فریون‌های یخچال شما را خالی کند. بنابراین هر چه زودتر برای پیدا کردن علت کم شدن گاز یخچال اقدام کنید؛ به تعمیرات و گازگیری کمتری احتیاج خواهید داشت.

برخی از مهم ترین علائمی که در مورد نشتی مبرد دستگاه هشدار می‌دهند و حتی برای اینکه چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده به ما کمک می‌کنند؛ عبارتند از:

۱. سرد نشدن مواد غذایی داخل یخچال

نشتی گاز یخچال باعث می‌شود تا دستگاه به درستی کار نکند؛ در نتیجه غذاها، نوشیدنی‌ها و سایر مواد خوراکی موجود در یخچال شما آنطور که باید سرد و تازه نگهداری نمی‌شوند. به این ترتیب اگر احساس کردید غذاهای داخل یخچال مثل همیشه سرد نیستند و یا حتی بعد از ساعت‌ها همچنان گرم مانده‌‌اند؛ باید به نشتی و حتی تمام شدن گاز دستگاه شک کنید.

۲. کار کردن مداوم موتور یخچال/ افزایش دمای یخچال

آیا به تازگی متوجه شده‌اید که موتور دستگاه شما دائماً در حال کار کردن است و در فواصل زمانی مشخص خاموش و روشن نمی‌شود؟

درواقع از آنجایی که کمپرسور و کندانسور با استفاده از گاز مبرد کار می‌کنند تا دمای داخل دستگاه را به سطح مورد نظری کاهش دهند؛ بنابراین در صورت نشتی فریون، موتور مجبور به کارکردن در مدت زمان بیشتری شده تا کمبود مبرد را جبران نماید. این مسئله علاوه بر اینکه منجر به یکسره کار کردن یخچال می‌شود؛ با علائم دیگری مثل افزایش دمای یخچال نیز قابل تشخیص است.

۳. افزایش قبض برق

اگر قبض برق خانه شما بدون هیچ دلیل خاصی به طور قابل توجهی افزایش یافته است؛ در وهله اول باید به عملکرد یکی از وسایل برقی خانه مانند یخچال شک کنید. با توجه به اینکه نشت فریون باعث کار کردن طولانی و حتی یکسره موتور یخچال می‌شود؛ در نتیجه انرژی برق بیشتری مصرف خواهد شد و قبض برق بالا می‌رود.

۴. استشمام بوی عجیب و ناخوشایند

گاز یخچال و سایر انواع مبرد، معمولا بویی شبیه به کپک زدگی را از خود متصاعد می‌‌کنند؛ به ویژه اگر دستگاه شما در یک فضای بسته و کوچک قرار داشته باشد. بنابراین اگر هنگام باز کردن درب یخچال بوی عجیبی از آن حس می‌کنید که عادی نیست و همینطور نمی‌توانید منبع این بوی عجیب و غریب را پیدا کنید؛ به احتمال زیاد به خاطر نشتی گاز فریون است.

۵. احساس بیماری بدون دلیل خاص

اگر برای طولانی مدت در معرض این گاز قرار بگیرید ممکن است با علائمی همچون سردرد، تپش قلب و حالت تهوع مواجه شوید که به نظر می‌رسد دلیلی برای آنها وجود نداشته باشد. بنابراین اگر احساس ناخوشایندی دارید و به نشت فریون شک دارید؛ حتما عملکرد یخچال خود را بررسی کنید.

چگونه بوی گاز یخچال را تشخیص دهیم؟

فریون به عنوان یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو شناخته می‌شود. بنابراین چنانچه نشتی فریون بسیار کم باشد ممکن است در حالت عادی بویی استشمام نکنید اما اگر به هر دلیلی حجم زیادی از گاز خارج شود مثلا لوله‌ها با چاقو یا هر ضربه دیگری سوراخ شده باشند بوی زیادی استشمام خواهید کرد.

به طور معمول، گاز یخچال هنگام نشت دارای یک رایحه شیمیایی است. برخی افراد فریون را بویی شبیه به آمونیاک توصیف می‌کنند. بنابراین اگر با بوی آمونیاک آشنایی داشته باشید راحت‌تر می‌توانید آن را تشخیص دهید. علاوه بر این، اگر یخچال شما در هنگام باز و بسته شدن بوی ترش یا بسیار قوی می‌دهد که مربوط به فاسد شدن مواد غذایی نیست؛ می‌تواند نشانه ‌ای از نشتی فریون باشد.

برخی عوارض جانبی استنشاق زیاد فریون به صورت مستقیم و در یک محیط کوچک شامل دشواری در تنفس، سردردهای شدید، سرفه کردن، حالت تهوع و حتی تحریک پوست و چشم است. بنابراین توجه داشته باشید که تنفس و بلع این گاز می‎تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد؛ پس حتما مراقب باشید.

اینکه چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده بعد از تشخیص نشتی یا بوی گاز کار آسانی نیست. به طور کلی توصیه ما این است که از یک متخصص حرفه‌ای تعمیر یخچال در این زمینه کمک بگیرید.

چگونه بفهمیم گاز یخچال کم شده است؟
چگونه بفهمیم گاز یخچال کم شده است؟

چگونه بفهمیم گاز یخچال کم شده است؟

تا اینجا سعی کردیم به این سوال که چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده پاسخ دهیم اما هنوز نکات زیادی وجود دارد که دانستن آنها به حفظ عملکرد دستگاه شما و جلوگیری از خالی شدن گاز آن کمک می‌کند. برای تشخیص کم شدن گاز یخچال راه حل‌های زیر را نیز دنبال کنید:

راه حل اول: به صدای یخچال گوش کنید

یخچال را از برق جدا کنید و گوش خود را به یک طرف بدنه آن نزدیک کنید. به طور معمول، هنگامی که گاز در حال جریان باشد، باید صداهایی شبیه به غرغر یا خش خش را بشنوید. البته این صداها زمانی راحت تشخیص داده می‌شوند که صدای دیگری در تداخل با آنها وجود نداشته باشد. بنابراین اگر زمانی که یخچال خاموش است چیزی نمی‌شنوید؛ احتمالا نشان دهنده پایین بودن سطح گاز است.

راه حل دوم: کویل های اواپراتور را بررسی کنید

جهت بررسی کویل‌های اواپراتور باید ابتدا به آنها دسترسی پیدا کنید. برای این منظور یخچال را از برق کشیده و پانل پشتی داخل محفظه فریزر را باز نمایید. سپس یخچال را مجدداً به برق وصل کنید و در حالی که محفظه هنوز باز است، کنترل دما را روشن  و سپس آن را در نقطه درست تنظیم کنید.

پس از طی کردن این مراحل باید به یخچال خود کمی زمان دهید تا کار کند و بعد از گذشت زمان وضعیت کویل ها را بررسی کنید. در صورتی که متوجه روکش بسیار نازکی از یخ روی آنها نشوید یا یخ زدگی فقط در یک طرف صورت گرفته باشد، احتمالا گاز یخچال شما کم است.

اگر گاز یخچال تمام شود چه اتفاقی می افتد؟

چنانچه گاز یخچال به طور کامل خالی شود؛ دستگاه از کار افتاده و یخ تمام مواد غذایی آب می‌گردد و به طور کلی خوراکی‌های شما خراب خواهند شد. قطعا شما نباید منتظر بمانید که خرابی دستگاه به چنین نقطه‌ای برسد و خیلی سریع تر باید برای تشخیص نشتی گاز یخچال اقدام نمایید. در غیراینصورت، ممکن است یخچال شما به طور کامل خراب شده و به تعمیرات بسیار گران‌تری نیاز داشته باشد.

لینک مفید: تعمیر یخچال در اصفهان

سخن آخر

چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده یک سوال رایج در میان اکثر مشتریان ماست که در این مطلب سعی کردیم به تمام جنبه‌های آن بپردازیم. در صورت مشاهده هر کدام از علائم نشتی یا استشمام بوی گاز یخچال؛ بهتر است در اسرع وقت با یک مرکز معتبر تعمیر یخچال برای بررسی مشکل تماس بگیرید.

همچنین در صورتی که به خالی شدن کامل گاز مبرد شک دارید؛ حتما از یک تعمیرکار باتجربه برای تشخیص قطعی و گازگیری کمک بگیرید. شما می‌توانید همین امروز با متخصصان ما در سپهر تهویه دماوند تماس گرفته و در کمترین زمان ممکن از خدمات ما بهره‌مند شوید.

کارشناسان سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی و تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان پس از ارزیابی مشکل، اقدام به تعمیر نشتی و همینطور شارژ مجدد گاز یخچال می‌کنند. جهت دریافت مشاوره همین امروز با ما تماس بگیرید.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *