بررسی علت خراب شدن یخچال و نحوه جلوگیری و رفع آن

علت خراب شدن یخچال

یخچال فریزرها در مقایسه با سایر لوازم خانگی عمر نسبتا طولانی‌تری دارند؛ با این حال فکر نکنید یخچال شما هیچ وقت قرار نیست خراب شود! اگر به هر دلیلی متوجه بروز مشکل یا خرابی در عملکرد این دستگاه شده‌اید، باید ابتدا علت خراب شدن یخچال را پیدا کرده و سپس برای جلوگیری و رفع آن اقدام کنید.

شما همچنین می‌توانید با رعایت برخی نکات ساده به افزایش عمر یخچال خود کمک کنید. برای یافتن علت خراب شدن یخچال چند مورد کلی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

علت خراب شدن یخچال‌تان را پیدا کنید

مسلما یخچال از مهم ترین لوازم برقی منزل به شمار می‌رود که بدون آن نگهداری برخی از محصولات غذایی تقریبا غیر ممکن است. جهت پیدا کردن علت خراب شدن یخچال، توصیه می‌کنیم مکانیسمهای یخچال را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا از آسیب جدی به قطعات یخچال جلوگیری کنید.

۱.بررسی مشکل صدای یخچال

یخچال‌ها هم مانند بسیاری از محصولات الکتریکی صدای مختصری را ایجاد می‌کنند. انواع صداهای رایج یخچال‌ها عبارتند از:

 • صدای فن در اثر حرکت هوای سرد در مناطق مختلف یخچال؛
 • صدایی شبیه به غرغر کردن ناشی از چرخش مایع مبرد دور یخچال؛
 • صدای خش خش به خاطر تفاوت فشار هوای سرد و گرم در یخچال؛
 • صدای ناشی از یخ زدایی یخ در اثر انبساط و انقباض دیوارهای داخلی دستگاه؛
 • صدای کمپرسور در اثر کارکردن بیش از حد موتور یخچال؛

اگر سر و صدای مشکوک یا طولانی مدتی را احساس کردید؛ به طوریکه این صدا ادامه پیدا کرد؛ باید علت آن را بررسی کنید. چند نکته برای رفع علت خراب شدن یخچال در چنین مواردی وجود دارد:

– مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف دستگاه وجود دارد.

– دستگاه را دور از تابش مستقیم نور خورشید و همینطور وسایل گرمایشی مانند بخاری یا اجاق گاز قرار دهید.

– مطمئن شوید که تنظیمات دمای یخچال صحیح است؛ هرچه دما سردتر باشد، احتمال افزایش کارکرد کمپرسور و ایجاد صدای بیشتر وجود دارد.

– غذاهای داغ را مستقیما در یخچال یا فریزر قرار ندهید. زیرا دستگاه برای خنک کردن آنها باید بیشتر کار کند.

– پایه‌های دستگاه را به درستی تنظیم کنید. در صورت نامتعادل بودن آنها، درب یخچال درست بسته نمی‌شود و در نتیجه مقدار زیادی هوا از دست رفته و کمپرسور برای جبران آن باید بیشتر کار کند.

۲.بررسی مشکلات دمای یخچال

گاهی اوقات علت خراب شدن یخچال می‌تواند ناشی از مشکلات دمای دستگاه باشد. مشکلات مربوط به دمای یخچال شامل این موارد است:

 • غذا و سایر مواد خوراکی به درستی سرد نمی‌شود؛
 • با برفک و یا یخ زدگی مواد خوراکی مواجه می‌شوید؛

در چنین شرایطی حتما راه حل‌ های زیر را در نظر بگیرید:

– تنظیمات دمای یخچال را بررسی کنید. بهترین دما برای داخل دستگاه بین ۳ تا ۵ درجه سانتیگراد است. بعد از تنظیم مجدد دما باید چند ساعت صبر کنید تا تغییراتی که انجام داده‌اید در یخچال ثبت شود.

– برای جلوگیری از یخ زدگی، غذاهای حساس به سرما که به راحتی منجمد می‌شوند را در جلوی دریچه‌های یخچال قرار ندهید.

– دقت کنید واشر درب یخچال خراب نباشد. واشر کثیف، آسیب دیده یا شل شده، هوای سرد داخل یخچال را نگه نمی‌دارد. خراب بودن واشر همچنین باعث می‌شود تا رطوبت زیادی از بیرون به داخل یخچال نفود کرده و مقداری از این رطوبت روی مواد غذایی منجمد ‌شود.

– برای رفع هر گونه انسداد یا گرد و غبار نشسته روی کویل‌های کندانسور اقدام کنید تا گردش هوای یخچال مختل نشده و گرمای مایع مبرد به راحتی از طریق این لوله‌ها دفع شود.

– باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال یا باز گذاشتن آن برای مدت طولانی نیز سرد کردن مواد غذایی را برای یخچال مشکل می‌سازد.

– علت خراب شدن یخچال در موارد شدیدتر از ترموستات یا برد کنترل اصلی آن است که برای تعویض و تعمیر آنها باید حتما با یک تعمیرکار یخچال در اصفهان تماس بگیرید.

۳.بررسی خرابی کمپرسور یخچال

رایج ترین علت خراب شدن یخچال می‌تواند مربوط به مشکل کمپرسور آن باشد. برای بررسی این مشکل نخست باید با نحوه کارکرد کمپرسور آشنا باشیم.

مطلب پیشنهادی: علت یکسره کارکردن یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور در واقع همان موتور یخچال است که مکانیزم خنک کنندگی داخل دستگاه را برعهده دارد. این قطعه تا زمانی که دمای داخل یخچال، به دمای تنظیم شده توسط شما برسد کار می‌کند و سپس برای مدتی خاموش می‌شود.

کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال است که بروز مشکل در عملکرد آن تهدیدی برای فاسد شدن یا خراب شدن مواد غذایی محسوب می‌شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید علت خراب شدن یخچال امرسان یا هر یخچال دیگر مربوط به کمپرسور است؛ حتما با یک مرکز تعمیر یخچال تماس بگیرید.

از کجا بفهمیم کمپرسور خراب شده است؟

در مواردی که یخچال شما به صورت یکسره در حال کارکردن باشد و یا کمپرسور بیش از حد داغ شود؛ باید به خرابی این قطعه شک کنید. برای این منظور این راه حل ها را در نظر بگیرید:

– کثیف بودن کویل‌های کندانسور یکی از دلایل روشن و خاموش شدن مداوم کمپرسور است. در مدل‌های جدیدتر، کویل‌های کندانسور در پشت دستگاه پنهان شده‌اند. اگر نحوه دسترسی به آنها را بلد نیستید؛ حتما از یک تعمیرکار یخچال کمک بگیرید.

– زیاد کار کردن موتور یخچال همچنین به خراب بودن واشر درب یا تنظیمات اشتباه دمای دستگاه مربوط می‌شود.

– اگر هیچ یک از این راه حل‌ها به کاهش کارکرد موتور برای مدت طولانی کمکی نکرد، برای بررسی علت خراب شدن یخچال حتما با یک تعمیرکار باتجربه تماس بگیرید. تعمیرکارها با بررسی گاز یخچال یا قطعات دیفراست مانند فن اواپراتور، معمولا به مشکل خرابی کمپرسور پی می‌برند.

۴.بررسی مشکل نشتی آب یخچال

گاهی اوقات علت خراب شدن یخچال با پیدا کردن علت نشتی آب از دستگاه مشخص می‌شود. این نشتی به طور کلی به دو شکل اتفاق می‌افتد:

 • نشتی آب داخل یخچال:

این مشکل اغلب بر اثر بالا رفتن چگالش دستگاه رخ می‌دهد که معمولا ناشی از خراب بودن واشر درب، بسته نشدن کامل درب یخچال و باز ماندن آن برای مدت طولانی است.

– واشر درب یخچال را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

– اگر آب از داخل یخچال شما نشت می‌کند؛ می‌تواند به معنی مسدود شدن سیستم زهکشی باشد. بنابراین باید برای رفع انسداد آن اقدام کنید.

– برای یخچال‌های ساید‌بای‌ساید یا دو‌قلو که حاوی آب سردکن و یخ ساز هستند، حتما نشت آب را در تمام نقاط اتصال آب بررسی کنید.

– در صورتی که نشتی آب را در محفظه مربوط به میوه/ سبزیجات مشاهده نمودید؛ این احتمال وجود دارد که رطوبت دستگاه شما کم باشد؛ که موجب می‌شود رطوبت میوه و سبزیجات گرفته شده و در این قفسه‌ها جمع گردد. بنابراین بهتر است ضمن بررسی رطوبت یخچال، حتما میوه و سبزیجات را داخل پلاستیک یا ظروف نگهداری کنید.

 • نشتی آب بیرون از یخچال:

چنانچه آب به بیرون از یخچال نشت کرده باشد، شما باید پشت دستگاه را بررسی کنید. در ادامه به دلایل نشتی آب به بیرون از یخچال و نحوه جلوگیری از آن اشاره می‌کنیم.

– نشتی یا خرابی شیر ورودی آب یخچال را بررسی کنید.

– مطمئن شوید سینی آب یخ زدایی در موقعیت مناسبی قرار داشته و لوله زهکشی به آن منتهی می‌شود.

– انسداد لوله تخلیه آب پشت یخچال را بررسی کنید.

– در یخچال‌های سایدبای‌ساید و به طور یخچال‌های فیلتردار ممکن است مشکل از فیلتر آب باشد. اگر فیلتر آب دستگاه را به موقع عوض نکنید دچار رسوب بیش از حد شده و ترک می خورد؛ در نتیجه آب از خارج از یخچال نشت پیدا می‌کند.

۵.بررسی مشکل آب سردکن

آب سردکن و یخ ساز از قسمت‌های پرکاربرد یخچال‌های جدید هستند. بنابراین معمولا مصرف کنندگان خیلی زود متوجه ایراد آنها می‌شوند. دو مشکل رایج در آب سردکن ها وجود دارد که عبارتند از:

 1. سرد نکردن آب
 2. قطع شدن جریان آب

معمولا چندین دلیل رایج برای کار نکردن آب سردکن یخچال وجود دارد. این شامل شیر ورودی معیوب، لوله آب ورودی معیوب، خم شده یا پیچ خورده، مشکل فیلتر آب، یا صرفاً فعال شدن مکانیسم قفل کودک است.

– گرم بودن آب یخچال ساید ممکن است به علت بهم خوردن تنظیمات ترموستات دما یا ایراد برد کنترلی آبسردکن باشد.

– بررسی کنید لوله آب درون یخچال که به آب سردکن منتهی می‌شود دچار یخ زدگی یا سوراخ نشده باشد.

– دمای داخل فریزر را بین بازه ۱۸- تا ۱۲- درجه سانتیگراد تنظیم نمایید.

– از مسدود نبودن شیر و لوله ورودی آب مطمئن شوید.

– فشار آب لوله کشی خانه را بررسی کنید.

– در صورت بروز مشکل در برد کنترلی دیسپنسر می‌توانید با تعمیرکاران ما در سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

– در زمان مقرر شده حتما اقدام به تعویض فیلتر آب یخچال نمایید تا جریان و کیفیت مطلوب آب حفظ شود.

– مطمئن شوید سیم‌کشی‌های داخلی یخچال دچار قطعی نشده است.

پیشنهادی: علت چشمک زدن درجه دما یخچال چیست

جمع بندی

شما حتی یک ساعت هم نباید خرابی یخچال خود را نادیده بگیرید، زیرا برخی از عیوب آن می‌تواند سلامت مواد غذایی داخل یخچال را به خطر بیاندازد. اگر هنوز علت خراب شدن یخچال خود را پیدا نکردید حتما با همکاران ما در واحد پشتیبانی سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید تا به مشکل شما رسیدگی شود.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *