چه دمایی برای یخچال ایده آل است؟

چه دمایی برای یخچال ایده آل است؟ سپهر تهویه دماوند

هنگامی که یخچال خود را در دمای ایده‌آلی تنظیم می‌کنید؛ می‌توانید انتظار داشته باشید که غذاها و مواد خوراکی برای روزها یا هفته‌ها سرد و ایمن نگهداری شوند. دمای مناسب یخچال فریزر از رشد باکتری‌ها جلوگیری کرده و انواع مواد غذایی همچون میوه‌ها، سبزیجات، گوشت، مرغ و غیره را برای مدت‌ها تازه و قابل استفاده نگه می‌دارد.

البته برای حفظ عملکرد یخچال، تنظیم صحیح دمای آن بسیار مهم است. بنابراین اگر می‌خواهید مواد غذایی داخل یخچال به این زودی‌ها فاسد نشوند؛ حتما به دمای یخچال و همینطور دمای فریزر دقت کنید. در ادامه به این سوال که چه دمایی برای یخچال ایده آل است پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 درجه یخچال روی چند باشد؟

اینکه چه دمایی برای یخچال ایده آل است؟ یا کدام قسمت یخچال سردتر می‌شود؟ از رایج ترین سوال‌هایی هستند که در این مطلب قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. اگر می‌خواهید مواد غذایی داخل یخچال خود را برای مدت طولانی حفظ کنید؛ دمای یخچال شما باید بین ۰ تا ۵ درجه سانتی‌گراد و دمای فریزر نیز منفی ۱۹ درجه سانتی‌گراد باشد.

توجه داشته باشید که در دمای بالای ۸ درجه سانتی‌گراد، اکثر باکتری‌های مضر می‌توانند به سرعت روی غذاها رشد کنند؛ به همین خاطر این دما به عنوان منطقه خطرناک رشد میکروبی شناخته می‌شود. هرچه یخچال شما سریع‌تر به محدوده دمایی ۰ تا ۵ درجه سانتی‌گراد برسد و همینطور مدت زمان بیشتری این دما را حفظ کند؛ مواد مغذی بیشتری در خوراکی‎ها باقی می‌ماند.

مسلما یخچال شما به طور خودکار در این محدوده دمایی تنظیم نمی‌شود و شما باید طبق توصیه سازنده یا نصاب دمای دستگاه را تنظیم کنید. همچنین دمای واقعی برخی یخچال‌ها با دمای تنظیم شده توسط شما متفاوت است. اگر به این مورد شک دارید می‌توانید از یک دماسنج برای اطمینان از دمای داخل دستگاه استفاده نمایید.

مطلب پیشنهادی: علت گرم شدن طبقه بالای یخچال

کدام قسمت یخچال سردتر و کدام قسمت گرم‌تر است؟

بعد از اینکه متوجه شدید چه دمایی برای یخچال ایده آل است؛ شاید مفید باشد که در خصوص سردترین و گرم‌ترین قسمت یخچال نیز اطلاعاتی کسب کنید. زیرا گاهی اوقات بهتر است برخی مواد غذایی را در قسمت سردتر یخچال نگهداری کرد. به طور کلی سردترین قسمت یخچال معمولاً پشت قفسه پایینی دستگاه است. چراکه هوای سرد تمایل به پایین رفتن داشته و بالعکس هوای گرمتر به بالا می‌رود.

البته این ویژگی برای همه یخچال‌ها صدق نمی‌کند؛ برای مثال برخی از یخچال‌ها دارای دریچه‌های متعددی برای هوای سرد هستند و یا از فناوری‌های متفاوتی برای گردش هوای سرد در سراسر محفظه استفاده می‌کنند. پس بهتر است خودتان دمای یخچال را تست کنید.

گرم ترین قسمت یخچال نیز مربوط به درب یخچال می‌شود. به این خاطر که هنگام باز شدن درب یخچال، اقلام ذخیره شده روی در، به راحتی با هوای دمای اتاق احاطه می‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم اقلام کمتر فاسد شدنی نظیر نوشیدنی‌ها و سس‌ها را در این قسمت نگهداری کنید.

چه دمایی برای یخچال ایده ‌آل است
چه دمایی برای یخچال ایده ‌آل است

مطلب پیشنهادی: فهرست ارورهای یخچال الکترواستیل

بهترین چیدمان مواد غذایی در قفسه‌های یخچال چیست؟

از آنجایی که دمای یخچال بین قفسه‌ها متفاوت است؛ فقط کافی نیست که بدانید چه دمایی برای یخچال ایده آل است. شما باید در مورد بهترین چیدمان مواد غذایی در قفسه‌های یخچال نیز بیشتر بدانید تا مدت زمان تازه ماندن آنها را افزایش دهید.

·قفسه های بالایی

مواد غذایی پخته شده، باقی مانده کیک و به طور کلی مواردی که قبل از مصرف نیازی به پختن ندارند را باید در قفسه‌های بالایی نگهداری کنید.

·قفسه های پایینی

به طور کلی مواد غذایی خام نظیر گوشت و مرغ خام باید در فریزر دستگاه قرار بگیرند تا تازگی آنها برای مدت طولانی حفظ شده و از جمع شدن باکتری‌های مضر جلوگیری شود اما اگر می‌خواهید ظرف مدت چندساعت اقدام به پختن آنها کنید یا در حال حاضر آنها را مزه‌دار کرده‌اید، بهتر است گوشت خام را در قفسه‌های پایینی قرار دهید که سردترین قسمت یخچال است. همچنین باید در ظروف در بسته نگهداری شوند تا هیچ تماسی با مواد غذایی دیگر پیدا نکنند.

·قفسه های میانی

تخم‌مرغ‌ اغلب روی قفسه‌های درب یخچال نگهداری می‌شود اما همانطور که گفته شد درب معمولاً یکی از گرم‌ترین قسمت‌های دستگاه بوده که حتی مستعد نوسانات دما نیز می‌باشد درصورتیکه تخم مرغ‌ها باید در دمای پایدارتر و خنک تری قرار بگیرند. بنابراین بهتر است آنها را در قفسه‌های میانی یخچال قرار دهید. محصولات لبنی نظیر پنیر، کره و ماست نیز باید در قفسه‌های میانی قرار بگیرند.

·کشوها

میوه ها و سبزیجات باید در کشوهای جداگانه‌ای نگهداری شوند که مخصوص نگهداری میوه و سبزی هستند. همچنین اگر روی کشوهای یخچال خود کلید رطوبت دارید، مطمئن شوید که آن را برای سبزیجات به رطوبت بالا و برای میوه‌ها به رطوبت کم تغییر داده‌اید.

مطلب پیشنهادی: بهترین راهکارها برای رفع بوی بد یخچال

چند نکته برای حفظ دمای مناسب یخچال

فقط مهم نیست که بدانید چه دمایی برای یخچال ایده آل است؛ بلکه باید نکات مربوط به حفظ دمای مناسب یخچال را نیز بدانید. اول از همه، توصیه می‌شود درب یخچال را بیشتر از حد لازم باز نکنید. مطمئن شوید که مواد خوراکی را مرتب قرار داده‌اید تا پیدا کردن و برداشتن آنها سریع و آسان‌تر شود.

·لاستیک درب یخچال را بررسی کنید:

اطمینان حاصل کنید که واشر یخچال حالت خوبی داشته و محکم بسته می‌شود. اگر درب یخچال شما خیلی راحت و مثلا با یک انگشت باز می‌شود؛ احتمال محکم نبودن واشر آن زیاد است. خراب بودن این واشر منجر به هدر رفتن انرژی و سرمای داخل یخچال شده و ماندگاری مواد غذایی شما را کم می‌کند.

·بگذارید غذا قبل از نگهداری خنک شود:

غذاهای داغ باقی‌مانده از ظهر یا شب به سرعت فضای کوچک یخچال یا فریزر شما را گرم می‌کنند. برای محافظت از دمای داخل یخچال، بهتر است قبل از قرار دادن آنها در یخچال اجازه دهید کمی خنک شوند.

·دریچه های هوای یخچال را مسدود نکنید:

گردش هوای مناسب برای حفظ دمای ثابت یخچال شما حیاتی است. بنابراین دریچه‌های هوای دستگاه نباید مسدود شوند؛ در غیراینصورت اختلاف دمای قابل توجهی در سراسر یخچال ایجاد می‌شود.

·کویل های خنک کننده یخچال را تمیز کنید:

گردگیری کویل‌های خنک کننده یخچال، باعث می‌شود تا دستگاه سریع تر و بدون فشار گرما را خارج کرده و دمای یخچال را به حد مطلوب برساند.

دمای مناسب یخچال
دمای مناسب یخچال

سخن پایانی

اگر تصمیم دارید دمای یخچال خود را تنظیم کنید اول از همه باید بدانید که چه دمایی برای یخچال ایده آل است. همانطور که گفته شد بهترین دما برای یخچال بین ۰ تا ۵ و برای فریزر منفی ۱۹ درجه سانتی گراد می‌باشد. اگر با وجود تنظیم دما هنوز هم دمای محفظه دستگاه شما بالا است؛ همین امروز با یک تعمیرکار حرفه‌ای یخچال در سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید تا مشکل را از نزدیک بررسی کند.

سپهر تهویه دماوند

سوالات متداول

در صورت قطع برق برای جلوگیری از خراب شدن مواد غذایی در یخچال چه کار کنم؟

به طور متوسط، غذا باید به مدت چهار ساعت در هنگام قطع برق تازه بماند. البته به شرطی که در این مدت درب یخچال خود را باز نکنید اما اگر برق برای مدت طولانی تری قطع شود؛ باید مواد فاسد شدنی خود را در کنار قالب یخ یا بطری‌های کاملا یخ زده قرار دهید.

اگر یخچال به اندازه کافی سرد نمی‌شود، آیا باید آن را تعویض یا تعمیر کنم؟

پیدا کردن جواب این سوال که چه دمایی برای یخچال ایده آل است؛ به این خاطر می‌باشد که از فاسد شدن مواد غذایی در اثر تنظیم اشتباه دمای دستگاه جلوگیری کنید. بنابراین اگر یخچال به اندازه کافی سرد نشود؛ باید به سالم بودن برخی مواد غذایی داخل آن شک کرد. البته بسته به مشکل، گاهی نیازی به تعویض یخچال نیست و یک تعمیرکار ماهر با ارزیابی دستگاه شما می‌تواند مشکل را برطرف سازد.

 

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *