علت سرد نکردن یخچال چیست؟

علت سرد نکردن یخچال چیست

یخچال یکی از حیاتی‌ترین لوازم خانگی و قلب آشپزخانه شما است. اگر این دستگاه به درستی سرد نشود؛ منجر به فاسد شدن مواد غذایی و در نهایت مسمومیت خواهد شد. بنابراین اگر به تازگی متوجه شده‌اید که داخل یخچال شما آنطور که باید سرد نیست؛ حتما علت سرد نکردن یخچال را پیدا کنید.

دلایل متعددی برای سرد نکردن یخچال وجود دارد که در ادامه به رایج ترین آنها می‌پردازیم. قبل از اینکه با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیرید پیشنهاد می‌کنیم راهکارهای ساده در این مقاله را دنبال کنید.

چرا پیدا کردن علت سرد نکردن یخچال اهمیت دارد؟

یخچال یک وسیله کاربردی و حیاتی برای هر مکانی است که نیاز به نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی دارد. بنابراین اگر یک یخچال خانگی یا تجاری به درستی خنک نمی‌شود، می‌تواند نگرانی‌های زیادی را بابت سالم و بی‌خطر بودن مواد غذایی داخل آن به وجود آورد.

بدون شک یافتن علت سرد نکردن یخچال و اقدام سریع برای برطرف کردن مشکل آن؛ برای سالم ماندن مواد غذایی داخل یخچال امری ضروری است.

بررسی علت سرد نکردن یخچال های قدیمی و جدید

مطلب پیشنهادی: علت پوسیدگی درب یخچال چیست؟

بررسی علت سرد نکردن یخچال های قدیمی و جدید

فرقی ندارد مدل یخچال شما چیست؛ از یخچال ساید بای ساید استفاده می‌کنید یا یخچال های قدیمی الکترواستیل، آزمایش و غیره؛ در هر صورت علت سرد نکردن یخچال در تمام مدل یخچال‌ها می‌تواند یکسان باشد.

در اینجا به رایج ترین علل سرد نکردن یخچال‎ها می‌پردازیم که در بیشتر موارد بدون نیاز به متخصص هم امکان برطرف کردن آنها وجود دارد.

البته برخی عیوب یخچال نظیر نشت مبرد، پانل‌های کنترل معیوب، شکستگی سوپاپ‌ها، سوراخ شدن شیلنگ‌ها و خرابی موتورها از دلایل فنی و تخصصی‌تر گرم شدن یخچال‌ها هستند که باید حتما توسط تعمیرکار بررسی شوند.

۱.قطع شدن برق دستگاه

اگر متوجه شده‌اید شیر یا نوشابه داخل یخچال شما به خوبی خنک نشده است؛ اولین کاری که باید انجام دهید این است که جریان برق یخچال را بررسی کنید. مطمئن شوید که دوشاخه دستگاه محکم به پریز فشار داده شده است و پریز، برق را تامین می‌کند. در صورت نیاز فیوزها یا قطع کننده مدار را نیز بررسی کنید. اگر همه چیز را کنترل کردید و مشکلی وجود نداشت؛ به سراغ موارد بعدی بروید.

۲.تنظیمات اشتباه دما:

همیشه مطمئن شوید که دمای داخل یخچال به درستی تنظیم شده است. چراکه دستگاه بر اساس همین دما سطح خنکی لازم را حفظ می‌کند. به عنوان یک قاعده کلی، ترموستات یخچال باید روی دمای ۳ تا ۵ درجه سانتی‌گراد تنظیم شود.

تنظیم دما در برخی از مدل‌های قدیمی‌تر که دارای صفحه نمایشگر نیستند؛ بیشتر مستعد اشتباه است. دما در اکثر یخچال‌های قدیمی در داخل یخچال تنظیم می‌شود.  بنابراین ممکن است با هر بار برداشتن و گذاشتن مواد غذایی این تنظیم دستکاری شود.

در یخچال های ساید‌بای‌ساید نیز هنگام تمیز کردن یخچال ممکن است این اعداد به طور تصادفی تغییر پیدا کنند. پس اگر متوجه شدید که داخل یخچال شما به صورت غیر طبیعی گرم است، در وهله اول حتما تنظیمات دما را بررسی کنید تا مطمئن شوید دمای یخچال مناسب است.

۳.خروج هوای خنک:

مطلب پیشنهادی: علت برفک زدن یخچال فریزر

رایج‌ترین علت سرد نکردن یخچال، خارج شدن هوای خنک از آن است. ابتدا بررسی کنید که درب یخچال شما کاملاً بسته شده و خوراکی‌های داخل یخچال مانع از بسته شدن درب نشده‌اند. گاهی اوقات نیز قرارگیری نادرست دستگاه روی پایه‌ها در هنگام نصب و عدم تراز بودن درب‌ها منجر به بستن نشدن کامل آنها می‌شود.

اگر درب یخچال به درستی بسته شده است، در مرحله بعد، باید واشرهای قرار گرفته در لبه‌های درب را بررسی کنید. این واشرها به مرور زمان کثیف یا خراب می‌شوند و یا حتی شکاف‌های کوچکی در آنها ایجاد می‌شود که باعث خروج هوای خنک یخچال خواهد شد. اگر واشر درب یخچال تمیز و سالم است؛ احتمالا علت سرد نکردن یخچال شما چیز دیگری است.

۴.مسدود شدن دریچه‌ ها:

گاهی اوقات علت سرد نکردن یخچال قدیمی یا یخچال‌های جدید مسدود شدن دریچه‌های هوا در دستگاه است. در واقع یخچال و فریزرها برای حفظ دمای خنک نیاز به جریان هوای کافی دارند. دریچه‌های داخلی که در پشت دستگاه قرار دارند، گردش هوای سرد را تسهیل می‌کنند.

این دریچه‌ها ممکن است به خاطر مواد غذایی مسدود شوند؛ به خصوص زمانی که شما یخچال را بیش از حد ظرفیت پر می‌کنید. همچنین اگر دمای یخچال خیلی پایین باشد؛ احتمال دارد دریچه‌ها یخ بزنند. در هر دو صورت گردش هوای یخچال مختل شده و باعث بروز مشکلات دما و رطوبت می‌شود.

به این ترتیب برداشتن مواد غذایی اضافی از جلوی دریچه‌های یخچال و یا تنظیم مجدد دمای یخچال به سادگی این مشکل را برطرف می‌سازد. محل دریچه‌ها به مدل یخچال شما بستگی دارد. به کمک دفترچه راهنمای دستگاه می‌توانید آن را پیدا کنید.

۵.یخ زدگی کویل ‌های اواپراتور:

آیا می‌دانید یکی از تجهیزات مهم یخچال و فریز برای تولید هوای خنک، کویل های اواپراتور هستند؟ شما می‌توانید کویل‌های اواپراتور را در پشت یخچال پیدا کنید. گاهی اوقات کویل های اوپراتور دچار یخ زدگی می‌شوند. برای رفع این مشکل کافی است یخچال را از برق بکشید و اجازه دهید یخ آنها آب شود.

۶.کثیفی کویل‌ های کندانسور:

یکی دیگر از اجزای مهم در سیستم خنک کننده یخچال‌ها، مجموعه کویل ‎های کندانسور است. کویل های کندانسور مانند کویل های اوپراتور یخ نمی‌بندند اما ممکن است با لایه ضخیمی از گرد و غبار پوشانده شوند که روی عملکرد آنها تاثیر منفی دارد.

در واقع گرفتگی این کویل ها منجر به تضعیف گردش هوا شده و توانایی دستگاه را برای خنک نگه داشتن محدود می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم با رعایت موارد ایمنی حتما برای تمیزکردن آن اقدام کنید.

 

سپهر تهویه دماوند

 

۷.خراب شدن فن های داخلی:

بعد از اینکه مطمئن شدید کویل های اواپراتور و کویل های کندانسور تمیز هستند و مشکلی ندارند؛ باید به سراغ فن کندانسور و فن اواپراتور بروید. این فن‌ها نقش مهمی در عملکرد یخچال و فریزرها دارند و به خنک کردن مایع مبرد، دفع گرما و در نهایت حفظ جریان هوا کمک می‌کنند.

عملکرد فن‌ها را بررسی کنید؛ هر دو فن باید حین فعال بودن سیستم خنک کننده یخچال، به درستی بچرخند. اگر مشکلی در ظاهر آنها وجود ندارد و مثلا توسط چیزی مسدود نشده‌اند اما همچنان یخچال شما سرد نمی‌شود؛ این احتمال وجود دارد که ایراد از کمپرسور یا رله استارت کمپرسور باشد. برای تشخیص بهتر توصیه می‌کنیم با یک تعمیرکار با تجربه جهت سرویس یخچال تماس بگیرید.

۸.شکستگی دمپر

دمپر ورودی هوا بین فریزر و محفظه مواد غذایی یخچال قرار گرفته و مسئولیت کنترل هوای سرد را از فریزر تا یخچال به عهده دارد. اگر علت سرد نکردن یخچال از دمپر باشد معمولا متوجه می‌شوید که دمپر به علت شکستگی یا مسدود شدن به درستی باز و بسته نمی‌شود. اگر خودتان نمی‌توانید مشکل را برطرف کنید؛ باید با یک تعمیرکار یخچال جهت تعمیر یا تعویض دمپر تماس بگیرید.

۹.خرابی برد اینورتر یخچال

برد اینورتر یخچال در اصل قطعه ای است که کمپرسور دستگاه را روشن و خاموش می‌کند. اگر از لحاظ فنی باتجربه هستید می‌توانید به کمک یک مولتی متر بررسی کنید که آیا برق به کمپرسور می‌رسد یا خیر. چنانچه برق به کمپرسور نرسد، به احتمال زیاد برد اینورتر دچار مشکل شده و باید تعویض گردد.

۱۰خرابی ترمیستور (سنسور دما)

ترمیستور یا سنسور دمای یخچال از جمله قطعات اصلی برای کنترل دمای این دستگاه است. در واقع برد کنترل دستگاه، اطلاعات لازم  برای روشن شدن فن اوپراتور و کمپرسور را از آن دریافت می‌کند.

واضح است که در صورت آسیب دیدن ترمیستور قطعاتی مثل کمپرسور و فن اواپراتور طبق نیاز کار نمی‌کنند. در نتیجه ممکن است یخچال به خوبی سرد نشود یا اینکه بر عکس ما شاهد یخ زدن داخل یخچال باشیم.

علت سرد نکردن یخچال امرسان چیست؟
علت سرد نکردن یخچال امرسان چیست؟

علت سرد نکردن یخچال امرسان چیست؟

برخی از خانواده‌هایی که از یخچال امرسان استفاده می‌کنند؛ هر از گاهی متوجه می‌شوند که مواد غذایی داخل یخچال به میزان کافی خنک نمی‌شوند.  گاهی اوقات نیز خود یخچال به خوبی خنک شده اما فریزر آن خنک نمی‌شود یا بر عکس. اما چگونه باید علت سرد نکردن یخچال امرسان را پیدا کنیم؟

به طور کلی علت سرد نکردن یخچال امرسان با مدل‌های دیگر تفاوت چندانی ندارد. چرا که سازکار اصلی همه یخچال فریزرها یکسان است. بنابراین شما می‌توانید علت را در موارد فوق پیدا کنید.

با این حال برای عیب یابی دقیق یک برند خاص مانند امرسان، می‌توانید از دفترچه راهنمای دستگاه کمک بگیرید؛ یا اینکه از یک متخصص آشنا به تعمیر یخچال امرسان بخواهید که از نزدیک مشکل دستگاه شما را بررسی کند. برای این منظور می‌توانید همین امروز با مرکز سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی: علت گرم شدن یخچال چیست؟

چه زمانی با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیریم؟

همانطور که گفته شد چندین دلیل احتمالی برای گرم بودن داخل یخچال وجود دارد. به عنوان مثال ممکن است یخچال روی دمای مناسب تنظیم نشده باشد، درب آن به درستی بسته نشده باشد، کویل های کندانسور کثیف باشند یا فن اواپراتور مشکل داشته باشد و غیره.

اگر با وجود بررسی هر یک از راه حل‌های بالا، هنوز هم علت سرد نکردن یخچال خود را پیدا نکرده‌اید و یا اینکه به تنهایی نمی‌توانید عیب آن را برطرف کنید، یک تعمیرکار ماهر یخچال در سپهر تهویه دماوند به راحتی مشکل شما را برطرف خواهد کرد.

همچنین به یاد داشته باشید مشکلات پیچیده‌تر مانند خرابی کمپرسور و یا معیوب بودن برد کنترل دما، قطعا نیاز به تشخیص و تعمیر حرفه‌ای دارد. اگر در این خصوص به راهنمایی‌های بیشتری نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی  تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان تماس بگیرید.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *