علت پوسیدگی درب یخچال چیست؟

علت پوسیدگی درب یخچال

انواع لوازم خانگی مانند یخچال فریزر، لباسشویی، ظرفشویی و غیره، به خاطر ظاهر شیک و مدرنشان امروزه جزء مهمی از دکوراسیون آشپزخانه محسوب می‌شوند. برای افزایش دوام این محصولات آنها را از فولاد ضد زنگ می‌سازند. با این حال، برخی شرایط نگهداری نادرست؛ به مرور زمان می‌تواند قسمت‌هایی از یخچال یا دیگر لوازم خانگی را دچار زنگ زدگی کند.

زنگ زدگی درب یخچال معمولا رایج ترین نوع پوسیدگی لوازم خانگی است. به همین خاطر در این مطلب قصد داریم به علت پوسیدگی درب یخچال و راه‌های برطرف کردن آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا باید به پوسیدگی در یخچال اهمیت بدیم؟

یخچال ها از نوعی ورق گالوانیزه رنگی ساخته می‌شوند که به محافظت از فولاد زیرین آنها کمک کرده و بدنه یخچال را در برابر هر گونه خوردگی، زنگ زدگی و سایر آسیب‌های ناشی از عوامل محیطی مقاوم نگه می‌دارد. با این وجود این فلز همچنان مستعد زنگ زدگی است. بنابراین شما برای حفظ زیبایی و دوام یخچال خود باید مراقبت‌های بیشتری را در نظر بگیرید.

به طور کلی، هرگاه فلز در معرض رطوبت قرار می‌گیرد؛ احتمال زنگ زدگی آن وجود دارد. زنگ زدگی و پوسیدگی درب های یخچال نیز نشانه ای از اکسیداسیون روی سطح درب ها است. مهم‌ترین مشکل زنگ زدگی و پوسیدگی در یخچال، از بین بردن ظاهر شکیل و مدرن آن است. علاوه بر این، به مرور زمان روی عملکرد سایر قسمت‌های یخچال نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

اگر شما هم با پوسیدگی در یخچال خود سروکار دارید، قبل از هر چیز باید علت پوسیدگی درب یخچال را پیدا کرده و از همین امروز نکات لازم برای جلوگیری از پیشرفت آن را در نظر بگیرید.

بررسی علت پوسیدگی درب یخچال

همانطور که گفته شد پوسیدگی درب یخچال اولین تاثیر را روی ظاهر یخچال شما می‌گذارد و آن را قدیمی، کهنه و نازیبا نشان می‌دهد. علت پوسیدگی درب یخچال عبارتند از:

۱.ایجاد خراش یا فرورفتگی:

علت پوسیدگی درب یخچال می‌تواند ایجاد خراش یا فرورفتگی روی آن باشد. خراش یا فرورفتگی روی درب یخچال، لایه محافظ یخچال را به خطر انداخته و امکان تماس اکسیژن و رطوبت با فلز زیرین آن را بیشتر می‌کند. در نتیجه امکان زنگ زدگی افزایش می‌یابد.

۲.تماس با رطوبت بالا:

به محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه خود توجه کنید. یخچال ها نباید در نزدیکی رطوبت و حرارت قرار بگیرند. اگر مکان یخچال شما مرطوب باشد، به دلیل تعامل زیاد با آب و رطوبت، بیشتر مستعد زنگ زدگی خواهد بود.

گاهی اوقات بی دقتی در تمیز کردن بدنه دستگاه نیز عامل زنگ زدگی محسوب می‌شود. برای مثال اکثر افراد برای پاک کردن هرگونه لکه یا گرد و غبار از روی یخچال خود، از آب استفاده می‌کنند اما پس از تمیز کردن درب‌های یخچال، قطره های آب به جا مانده روی بدنه دستگاه را خشک نمی‌کنند که این باعث پوسیدگی می‌شود.

۳.پوشش با کیفیت نامناسب:

برخی تولیدکنندگان ممکن است از پوشش چندان مرغوبی برای ساخت درب و بدنه یخچال استفاده نکنند. در نتیجه این پوشش به اندازه کافی مقاوم نیست که بتواند از زنگ زدگی جلوگیری کند.

البته عایق نبودن یا روکش نامناسب یخچال به ندرت پیش می‌آید اما در صورت چنین مشکلی رطوبت خانه در داخل فلز بیرونی یخچال جمع شده و باعث پوسیدگی می‌شود. اگر به کیفیت عایق روکش یخچال خود شک دارید حتما با نمایندگی یخچال فریزر خود تماس گرفته و مشکل را در میان بگذارید.

۴.استفاده از پاک کننده‌های نامناسب:

یک علت پوسیدگی درب یخچال استفاده از پاک کننده‌های بسیار قوی و نامناسب برای تمیز کردن دستگاه است. اگر از محصولات پاک کننده نامناسب یا ابزارهای نظافتی زبر، برای پاک کردن لکه‌های درب یخچال استفاده کنید، رنگ درب آسیب دیده یا خراش پیدا می‌کند.

۵.زندگی در مناطق مرطوب:

زندگی در مناطق مرطوب یک علت پوسیدگی درب یخچال است. آب و هوای مرطوب به معنای وجود رطوبت بیشتر در هوا است. این رطوبت به صورت مداوم با سطح فلز بیرونی یخچال شما تماس پیدا کرده و در نتیجه به مرور زمان ممکن است منجر به تشکیل زنگ زدگی بر روی درب یخچال شود.

توصیه می‌کنیم اگر در یک منطقه مرطوب زندگی می‌کنید؛ قبل از خرید یخچال فریزر این موضوع را با فروشندگان در میان بگذارید تا دستگاهی با مقاومت بالا در برابر رطوبت به شما معرفی کنند.

۶.چکه کردن آب سردکن یا یخ ساز:

اگر اخیر متوجه شده اید که آب سردکن یا یخ ساز یخچال چکه می‌کند؛ نباید این عیب را نادیده بگیرید. زیرا به مرور زمان چکه‌های آب می‌تواند به رنگ درب یخچال آسیب جدی وارد کند. در صورت مشاهده چنین مشکلی فورا آب سردکن یخچال را غیرفعال کرده و برای برطرف کردن ایراد با یک تعمیرکار یخچال در اصفهان تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی: علت سرد نکردن یخچال چیست؟

راه های جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی درب یخچال

تا این لحظه ممکن است سوالات مختلفی در خصوص علت پوسیدگی درب یخچال، در ذهن شما شکل گرفته باشد. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چگونه باید از زنگ زدگی و پوسیدگی در یخچال خود جلوگیری کنید؟ در اینجا به چند نکته آسان برای پیشگیری از این مشکل اشاره خواهیم کرد:

·تمیز کردن منظم یخچال

بهتر است حداقل یکبار در هفته زمانی را به تمیز کردن یخچال خود اختصاص دهید. این کار هر گونه کثیفی را که باعث خراش و زنگ زدگی درب یخچال می‌شود، از بین می‌برد. علاوه بر این تمیز کردن منظم یخچال با حذف رطوبت اضافی باقی مانده روی آن، به جلوگیری از پوسیدگی کمک می‌کند.

نکته! همیشه بعد از تمیز کردن درب یخچال از یک پارچه نرم و خشک برای پاک کردن رطوبت باقی مانده روی آن استفاده کنید تا درب و بدنه یخچال کاملا خشک شود و اثری از رطوبت باقی نماند.

·استفاده صحیح از یخچال

هرگز و هرگز درب یخچال را محکم به هم نزدید. به هم زدن محکم در یخچال می‌تواند به رنگ محافظ  آن آسیب رسانده و آن را خرد کند. در نتیجه فلز زیرین آن در معرض هوا قرار می‌گیرد و پوسیده می‌شود. بنابراین یکی از مهم ترین نکات برای جلوگیری از پوسیدگی درب یخچال، باز و بسته کردن آرام آن است.

ممکن است هنگام برداشتن یا گذاشتن بطری آب و سایر نوشیدنی ها در یخچال، مقداری آب بر روی بدنه یخچال بریزد. همیشه در اسرع وقت آب راکد باقی مانده روی یخچال را پاک کنید و اجازه ندهید مدت زیادی باقی بماند.

· برطرف کردن فوری خراش یا فرورفتگی ها

همانطور که گفته شد خراش و فرورفتگی می‌تواند علت پوسیدگی درب یخچال باشد. بنابراین باید هر گونه خراش یا فرورفتگی را فوراً تعمیر کنید. مطالب زیادی در مورد برطرف کردن خراش یا فرورفتگی درب یخچال در اینترنت وجود دارد. با  این حال می‌توانید از تجربه کارشناسان ماهر سپهر تهویه دماوند نیز استفاده کنید.

·دقت به محل قرارگیری یخچال فریزر

همانطور که گفته شد محل نصب یخچال روی زنگ زدگی و پوسیدگی درب آن تاثیر می‌گذارد. قرار گرفتن دستگاه در معرض آب و رطوبت زیاد، باعث تسریع در روند زنگ زدگی و پوسیدگی در یخچال می‌شود. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم یخچال خود را در مکانی با رطوبت کم و به دور از هر گونه منبع آب قرار دهید.

مطلب پیشنهادی: علت گرم شدن یخچال چیست؟

چگونه پوسیدگی یخچال خود را از بین ببریم؟

همیشه پیشگیری بهترین راه برای کاهش احتمال زنگ زدگی درب یخچال است. با این حال اگر کمی دیر متوجه مشکل شده‌اید اصلا نگران نباشید. چرا که خوشبختانه راه‌هایی برای از بین بردن زنگ زدگی لوازم آشپزخانه نظیر یخچال وجود دارد.

شما می‌توانید از راه حل‌های موجود در اینترنت برای رفع پوسیدگی درب یخچال استفاده کنید. با این وجود تماس گرفتن و مشورت کردن با یک متخصص بهترین و هوشمندانه‌ترین کاری است که برای بهبود ظاهر یخچال باید انجام دهید.

·استفاده از جوش شیرین

یک راه حل قدیمی برای از بین بردن پوسیدگی درب یخچال، استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب است. شما می‌توانید با استفاده از یک پارچه نرم و مالش ترکیب فوق بر روی نقطه پوسیدگی، آثار زنگ زدگی آن را برطرف کنید. سپس محل مورد نظر را با آب بشویید و آن را با یک پارچه تمیز و نرم خشک کنید.

·ترکیب جوش شیرین و سرکه

یکی دیگر از گزینه‌های خانگی برای رفع علت پوسیدگی درب یخچال، ترکیب ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و ۱ قاشق چایخوری سرکه است. مواد فوق را با یکدیگر ترکیب کرده تا یک مخلوط خمیرمانند ایجاد شود. ترکیب را روی محل قرار دهید و بگذارید حدود ۵ دقیقه بماند. در نهایت با استفاده از یک پارچه نرم و مقداری آب، محل مورد نظر را تمیز کنید.

فراموش نکنید پوسیدگی یخچال باید به صورت کاملا تخصصی برطرف گردد. در غیر اینصورت ممکن است خیلی زود این پوسیدگی دوباره در محل قبلی ظاهر شود؛ چرا که این بار از قابلیت جذب حداکثری رطوبت برخوردار است.

·رنگ کردن درب یخچال

رایج ترین روش برای از بین بردن زنگ زدگی درب یخچال، قرار دادن یک لایه رنگ یا روکش بر روی آن است اما بهتر است ابتدا به فکر راه‌هایی برای از بین بردن زنگ‌زدگی یخچال باشیم. زیرا صرفا رنگ یا روکش کردن درب یخچال بدون برطرف کردن مشکل آن نمی‌تواند راه حل مناسبی باشد.

مراحل برطرف کردن پوسیدگی و رنگ کردن یخچال عبارتند از:

  • در مرحله اول باید برق دستگاه را قطع کنید.
  • تمام قسمت های پوسیده شده را پیدا کرده و آنها را سمباده بزنید.
  • بعد از سمباده زدن دقیق و ظریف پوسیدگی‌ها، ضایعات به جا مانده را به کمک یک پارچه نم دار از روی سطح یخچال پاک کنید.
  • شما باید تمام بخش‌هایی را که سمباده زده‌اید به درستی بتونه کاری کنید.
  • قبل از رنگ آمیزی قسمت‌های پوسیده بهتر است از اسپری پرایمراستفاده کنید. پرایمر به چسبیدن رنگ به فلز زنگ زده کمک کرده و همینطور از تغییر رنگ بعداً دستگاه جلوگیری می‌کند.
  • در انتها بعد از پایان مرحله بتونه کاری باید با استفاده از قلمو یا اسپری و رنگ مخصوص درب یخچال را مجددا رنگ آمیزی کنید. همچنین می‌توانید از روکش‌های مخصوص درب یخچال که در بازار موجود هستند استفاده نمایید.

جمع بندی علت پوسیدگی درب یخچال

شاید شما فکر ‌کنید زمانی که درب یا بدنه یخچال پوسیده می‌شود وقت آن رسیده که آن را تعویض کنید اما باید به شما بگوییم که این تنها راه حل موجود نیست. در واقع یک راه مقرون به صرفه دیگر نیز وجود دارد و آن تعمیر پوسیدگی یخچال است. البته ابتدا باید علت پوسیدگی درب یخچال را پیدا کنید و با رعایت نکات بالا از پیشرفت این زنگ زدگی جلوگیری نمایید.

بهتر است قبل از هر اقدامی برای برطرف کردن پوسیدگی درب یا بدنه یخچال؛ ابتدا با تیم تخصصی سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان در خصوص بهترین روش برای از بین بردن زنگ زدگی یخچال مشورت کنید. آنها در صورت لازم برای بررسی و رفع مشکل در اسرع وقت به محل شما اعزام خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید..

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *