علت گرم شدن یخچال چیست؟

علت گرم شدن یخچال چیست

شاید تا به حال در قسمت داخلی یا خارجی یخچال خود، گرمای کمی را احساس کرده باشید که این مسئله معمولا غیرعادی نیست. با این حال، اگر متوجه شوید که این گرما به طور مداوم ادامه پیدا کرده یا اینکه بیش از حد داغ به نظر می‌رسد؛ باید هر چه سریع‌تر علت داغ شدن یخچال خود را پیدا کنید تا جلوی خرابی دستگاه یا فاسد شدن مواد غذایی را بگیرید.

دانستن اینکه علت گرم شدن یخچال چیست به شما کمک می‌کند تا قبل از تماس گرفتن با یک متخصص تعمیر یخچال، خودتان ایرادات جزئی را پیدا کرده و برطرف سازید. در ادامه به علت گرم شدن یخچال‌ها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

علت داغ شدن یخچال چیست؟

تاکنون ممکن است متوجه شده باشید که قسمت بیرونی یخچال شما گاهی اوقات گرم‌تر به نظر می‌رسد. باید گفت که این گرما در اغلب موارد طبیعی بوده و به فرآیند تبرید یا همان سردسازی برمی‌گردد.

در واقع کمپرسور یخچال، با حرکت دادن مایع مبرد در داخل دستگاه، گرما تولید می‌کند. این گرما به طرفین دستگاه پخش شده و مانع از ایجاد رطوبت در قسمت بیرونی آن می‌شود. در نتیجه، گاهی اوقات ممکن است دیواره‌های بیرونی یخچال در هنگام لمس کردن داغ به نظر برسند.

 از آنجایی که یخچال شما برای حفظ دمای مناسب به طور یکسره کار نمی‌کند و در طول روز چندین بار روشن و خاموش می‌شود؛ بدنه دستگاه نیز گاهی اوقات گرم و گاهی اوقات سرد می‌شود اما در صورتی که در بدنه یخچال گرمای بیش از حد یا مداومی را احساس کنید؛ در اغلب موارد نشانه‌ای از وجود مشکل در کارکرد دستگاه است که در چنین شرایطی حتما باید علت گرم شدن یخچال را پیدا کرد.

 در ادامه به چندین علت رایج برای داغ بودن مداوم دیوارهای بیرون یخچال اشاره می‌کنیم:

۱. کویل‌های کندانسور را بررسی کنید:

کثیف بودن کویل‌های کندانسور، معمولی‌ترین علت گرم شدن یخچال است که باعث احساس داغی در بدنه دستگاه یا حتی داخل آن می‌شود. پرز، گرد و غبار و سایر زباله‌ها می‌توانند به مرور زمان در کویل‌ها جمع شده و جریان هوای کارآمد آن را مسدود سازند. در نتیجه یخچال به طور مناسبی خنک نمی‌شود.

شما می‌توانید خودتان کویل‌های کندانسور را با جاروبرقی یا یک دستمال تمیز کنید. برای این منظور کافی است دستگاه را از برق کشیده و یخچال را کمی از دیوار دور کنید تا یک منطقه کار ایمن و راحت داشته باشید. اگر یخچال شما از مدل‌های قدیمی‌تر باشد؛ معمولا کویل‌ها در پشت یخچال مشخص هستند اما در مدل‌های جدیدتر این تجهیزات اغلب مخفی شده‌اند. بنابراین به کمک یک متخصص یا دفترچه راهنما باید به آنها دسترسی پیدا کرد.

۲. از سالم بودن فن کندانسور مطمئن شوید:

گاهی اوقات خرابی فن کندانسور، علت گرم شدن یخچال و همینطور داغ شدن بیش از حد دیواره‌های یخچال است. برای درک بهتر این موضوع ابتدا باید با کارکرد فن کندانسور بیشتر آشنا شوید. فن کندانسور هوا را در سراسر کویل‌های کندانسور به گردش در آورده و به خنک شدن مبرد داغ کمک می‌کند.

اگر فن در زمان فعال شدن کار نکند، قادر نیست دمای مبرد داغ را کاهش دهد و درنتیجه دیواره‌های بیرونی دستگاه در هنگام لمس بسیار داغ به نظر می‌رسند. در این صورت، باید به کارکرد فن کندانسور شک کنید و به کمک یک متخصص تعمیر یخچال حتما برای تعویض آن اقدام نمایید.

۳. لاستیک درب یخچال را چک کنید:

اگر احساس کردید هوای سرد از اطراف درب یخچال خارج می‌شود، احتمالاً لاستیک درب نیاز به تعویض دارد. لاستیک درب یخچال (که واشر نیز نامیده می‌شود) از هوای سرد داخل دستگاه محافظت کرده و مانع از خروج آن می‌گردد. همچنین نمی‌گذارد هوای گرم بیرون به داخل دستگاه نفوذ کند.

اگر این واشر به هر دلیلی ترک خورده یا آسیب دیده باشد، کارایی خود را از دست داده و باعث می‌شود تا کمپرسور برای سرد نگه داشتن داخل یخچال اضافه‌تر کار کند. همین مسئله در بیشتر موارد علت گرم شدن یخچال است.

 

مطلب پیشنهادی: علت برفک زدن یخچال فریزر

علت گرم شدن داخل یخچال چیست؟

بی شک گرم شدن داخل یخچال، فاسد شدن مواد غذایی را به دنبال دارد. بنابراین اگر نگران فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال خود هستید و هنوز علت گرم شدن یخچالتان را پیدا نکرده‌اید، حتما مراحل زیر را یک به یک دنبال کنید تا زمانی که مشکل اصلی پیدا شود.

همچنین اگر هنوز موفق به پیدا کردن علت گرم شدن داخل یخچال نشده‌اید؛ اصلا جای نگرانی وجود ندارد. کافی است برای دریافت کمک‌های تخصصی با یک تکنسین تعمیر یخچال در سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

 

علت گرم شدن داخل یخچال دمای بالا
علت گرم شدن داخل یخچال دمای بالا

 

  • مطمئن شوید که تنظیم دمای یخچال خیلی بالا نباشد:

برای پیدا کردن علت گرم شدن یخچال در وهله اول حتما بررسی کنید که دمای یخچال به درستی تنظیم شده است. معمولا دمای استاندارد برای اکثر یخچال‌ها بین ۳ تا ۵ درجه سانتی‌گراد است. اگر دمای یخچال شما از محدوده استاندارد گرم‌تر باشد؛ باید درجه دما را کاهش دهید تا زمانی که دمای دستگاه به حد مناسب و نرمال برسد.

  • مواد خوراکی مسدود کننده دریچه‌ های هوا را بردارید:

مطمئن شوید که هیچ یک از دریچه‌های گردش هوا در یخچال توسط مواد غذایی مسدود نشده‌اند و هوا می‌تواند آزادانه در داخل یخچال به گردش درآید.

  • واشر درب قدیمی یا ترک خورده را بررسی کنید:

همانطور که گفته شد سالم بودن واشر درب یخچال با حفظ عملکرد صحیح دستگاه، از داغ شدن بیرون و داخل آن جلوگیری می‌کند. پس مجددا تاکید می‌کنیم که به مهر و موم بودن واشر یخچال نگاهی بیندازید و مطمئن شوید علت گرم شدن یخچال از آن نیست. ابتدا با یک دستمال آن را تمیز کنید اما اگر با تمیز کردن واشر بازهم مشکل برطرف نشد؛ باید برای تعویض آن با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

  • از انباشته شدن بیش از حد خوراکی ‌ها در یخچال جلوگیری کنید:

پر بودن بیش از حد یخچال از خوراکی‌ها می‌تواند یک علت گرم شدن یخچال باشد. در اصل ذخیره بیش از حد مواد غذایی اجازه نمی‌دهد هوا به میزان کافی در داخل یخچال جریان پیدا کند. این مسئله منجر به فشار بیش از حد روی دستگاه و به دنبال آن تولید گرمای غیرطبیعی می‌شود.

  • کویل ‌های کندانسور را تمیز کنید:

آیا علت گرم شدن یخچال شما به کثیفی کویل‌ها مربوط است؟ توصیه می‌شود حداقل دو بار در سال برای تمیز کردن کویل‌های کندانسور وقت بگذارید. برای این منظور صفحه زیر یا صفحه پشتی را از یخچال خود جدا کرده و از جاروبرقی برای پاک کردن گرد و غبار اضافی و کثیفی کویل‌های کندانسور استفاده کنید.

  • موتور فن اواپراتور را بررسی کنید:

آیا فکر می‌کنید خرابی موتور فن اواپراتور علت گرم شدن یخچال شما است؟ این موتور معمولا در پشت بدنه یخچال‌ها قرار دارد. برای بررسی آن یخچال را از برق کشیده و درپوش فن اواپراتور را بردارید و هرگونه گرفتگی ناشی از زباله یا یخ را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید به پره‌های فن اواپراتور آسیبی وارد نشده یا این پره‌ها شل نشده‌اند.

فن را به صورت دستی بچرخانید تا ببینید آیا شفت فن به درستی می‌چرخد یا خیر. اگر حرکت فن با دست نرم و روان نیست؛ باید برای تعویض شفت فن یخچال اقدام کنید.

  • مطمئن شوید موتور فن کندانسور متوقف نشده است:

هر گونه خرابی در فن کندانسور به راحتی می‌تواند علت گرم شدن یخچال از داخل و بیرون دستگاه باشد. در بیشتر یخچال فریزرها موتور فن کندانسور در قسمت پشتی پایین یخچال قرار دارد. آن را پیدا کرده و پانل دسترسی را از روی آن بردارید. البته قبل از هر اقدامی باید برق دستگاه را قطع کنید. وقتی به فن رسیدید حتما با دست چک کنید که پره‌های فن آزادانه حرکت می‌کنند و مثلا با چیزی مسدود نشده‌اند.

همچنین، فن کندانسور را از لحاظ هر گونه ساییدگی و پارگی پره‌ها بررسی کنید. در صورت وجود هر گونه مشکل فیزیکی می‌توانید برای تعویض آن با متخصصان سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

بررسی کنید که موتور فن کندانسور نیز مشکل برقی نداشته باشد؛ (البته در صورتی که کار با برق را بلد باشید؛ درغیراینصورت حتما با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.)

  • عملکرد برد الکترونیکی اصلی یخچال را چک کنید:

در مواردی که علت گرم شدن یخچال خراب بودن برد الکترونیکی اصلی دستگاه است؛ تماس گرفتن با یک متخصص بسیار کاربلد و باتجربه برای تعمیر برد اهمیت زیادی دارد. در واقع برد الکترونیکی مغز پشت کار یخچال شما است و تعمیر آن جزو گرانترین تعمیرات یخچال محسوب می‌شود، همچنین اگر آسیب ببیند، ممکن است عملکرد هر قسمتی از یخچال شما را مختل سازد. بنابراین حتما باید یک تعمیرکار با تجربه مشکل آن را بررسی کند.

یک تعمیرکار یخچال ماهر پس از جدا کردن دستگاه از برق، ابتدا برد کنترل را از نظر وجود هر گونه آسیب، مانند سوختگی اتصالات و غیره بررسی کرده و چنانچه عیب برد قابل حل نباشد؛ اقدام به تعویض آن با یک برد اصل می‌نماید.

  • ببینید که سنسور دما درست کار می کند یا خیر:

اطمینان حاصل کنید که سنسور دمای یخچال آسیبی ندیده است و دمای فعلی دستگاه را به درستی محاسبه می‌کند. البته چک کردن سنسور دمای یخچال یک کار تخصصی است. برای اینکار باید با نمایندگی یخچال یا یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

مطلب پیشنهادی: چگونه بفهمیم گاز یخچال تمام شده

آیا هنوز علت گرم شدن داخل یخچال را پیدا نکرده‌اید؟

یافتن علت گرم شدن یخچال بسیار مهم است؛ در چنین شرایطی نه تنها باید نگران فاسد شدن مواد خوراکی داخل آن باشید، بلکه قبض برق شما نیز افزایش می‌‌یابد. زیرا دستگاه مجبور است بیشتر کار کند تا این گرما را جبران نماید!

بنابراین اگر تمام تلاش خود را برای رفع این مشکل انجام داده‌اید و یخچال شما هنوز خیلی گرم است؛ حتما باید با یک تعمیرکار حرفه‌ای یخچال فریزر تماس بگیرید. کارشناسان با تجربه سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان بعد از تماس شما عزیزان، در اسرع وقت در محل حاضر شده و پس از پیدا کردن علت گرم شدن یخچال با به صرفه ترین راه حل آن را برطرف می‌سازند.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *