علت یکسره کارکردن یخچال چیست؟

یکسره کارکردن یخچال

شنیدن صدای یخچال در طول روز غیرعادی نیست و حتی نشان دهنده درست کار کردن چرخه خنک کنندگی آن است. با این حال اگر به نظر برسد که یخچال هرگز خاموش نمی‌شود و سیستم خنک کننده آن دائما در حال کار است، باید مشکل را بررسی کرد.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که یخچال هر چند وقت یک بار باید کار کند؟ یا آیا عادی است که یخچال همیشه کار کند؟ و همینطور علت یکسره کارکردن یخچال فریزر چیست؟ در ادامه قصد داریم به این سوال‌ها پاسخ دهیم. با سپهر تهویه دماوند همراه باشید

یکسره کار کردن یخچال به چه معناست؟

اگر به تازگی متوجه شده‌اید که صدای یخچال شما بیشتر از گذشته شده است و حتی به نظر می‌رسد یکسره در حال کار کردن می‌باشد؛ احتمالا مشکلی برای آن به وجود آمده که باید در اسرع وقت بررسی شود. همچنین گاهی اوقات دستگاه بی صداست اما قبض برق شما به صورت غیرعادی افزایش یافته است. در این صورت نیز احتمال اینکه یخچال شما بیشتر از اندازه برق مصرف کند وجود دارد.

یخچال نباید همیشه کار کند؛ بلکه برای حفظ دمای ثابت و صرفه جویی در مصرف انرژی، موتور آن باید دوره ای و به صورت اتومات روشن و خاموش شود. یک یخچال معمولی بسته به دمای محیط، بار و تنظیمات باید روزانه حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد مواقع کار کند.

هر چه درب یخچال در طول روز بیشتر باز و بسته شود یا مواد غذایی گرم‌تری در آن قرار دهید، یخچال برای کاهش دمای داخل مجبور است بیشتر کار کند. از این جهت درصد فوق می‌تواند برای هر مصرف کننده متفاوت باشد.

با این حال، هیچ یخچالی نباید همیشه و به صورت یکسره کار کند. اگر برای تشخیص علت یکسره کارکردن یخچال خود به یک متخصص تعمیر یخچال در اصفهان نیاز دارید حتما با سپهر تهویه دماوند تماس بگیرید.

 

علت یکسره کارکردن یخچال
علت یکسره کارکردن یخچال

چه علائمی نشان می‌دهد که یخچال یکسره در حال کار کردن است؟

اگر یخچال شما دائماً در حال کار است معمولا نشانه‌هایی دارد که قبل از خرابی کامل آن، متوجه خواهید شد. برخی از علائمی که نشان دهنده بیش از حد کارکردن یخچال شما هستند عبارتند از:

۱. صداهای بلند یا غیرمعمول:

شنیدن صداهای غیرمعمول یا بلند از دستگاه آن هم به مدت طولانی مانند وزوز، تق تق کردن، لزرش یا صدای کلیک و تیک تیک می‌تواند به این معنی باشد که مشکلی در کمپرسور، موتورهای فن یا سایر قطعات آن وجود دارد.

۲. قبض برق بالا:

یخچالی که بیش از حد کار می‌کند، مسلما بیش از حد معمول برق مصرف می‌کند که این امر منجر به افزایش قبض برق شما می‌شود.

۳. داغ شدن یا بوی سوختن:

یکسره کارکردن یخچال فریزر منجر به گرم شدن بیش از حد و یا حتی بلند شدن بوی سوختگی از دستگاه می‌شود که نشان دهنده وجود مشکل در سیستم الکتریکی و برد اصلی آن است. در صورت مشاهده چنین علائمی باید فورا با یک تعمیرکار با تجربه تماس بگیرید.

۴. عملکرد خنک کنندگی ضعیف:

اگر موتور یخچال شما با وجود کارکردن بیش از حد همچنان نمی‌تواند مواد غذایی را به اندازه کافی سرد نگه دارد و یا  برعکس آنها را بیش از حد منجمد می‌کند، احتمالا مشکلی در ترموستات، سیستم مبرد یا سایر قطعات آن وجود دارد که نیاز به بررسی تخصصی دارد.

در ادامه علت‌های مختلف یکسره کارکردن یخچال را بررسی می‌کنیم:

مطلب پیشنهادی: علت یخ زدن داخل یخچال

علت یکسره کارکردن یخچال چیست؟

یخچال‌ها با کمک تولید هوای سرد دمای ثابتی را حفظ می‌کنند که برای سرد نگه داشتن غذاها و جلوگیری از فاسد شدن آنها ضروری است. معمولا هر از چند گاهی مخصوصا زمانی که در آشپزخانه حضور دارید ممکن است صدای روشن شدن یخچال خود را بشنوید که این امر طبیعی است.

با این حال، همانطور که گفته شد اگر متوجه شده‌اید یخچال شما تمام روز در حال کار کردن است باید به دنبال علت آن باشید. رایج ترین دلایل یکسره کارکردن یخچال فریزر عبارتند از:

۱) یخچال در محیط گرم قرار دارد:

قرار گرفتن یخچال در محیط‌های نامناسب نزدیک اجاق گاز، آبگرمکن، پکیج و یا در معرض نور آفتاب،  یکی از رایج‌ترین علت‌های یکسره کار کردن یخچال فریزر است. هر چه یخچال شما در محیط  گرم تر و مرطوب تری قرار بگیرد، از کارایی کمتری برخوردار بوده و مجبور می‌شود بیشتر کار کند تا دمای اقلام خوراکی را پایین نگه دارد.

بنابراین در اولین اقدام یخچال خود را در دمای کاری توصیه شده و تا حد امکان خنک با فاصله مناسب از دیوار نگه دارید. همچنین مطمئن شوید که فضای کافی در اطراف یخچال برای تهویه مناسب وجود دارد.

۲) بار مواد غذایی و نوشیدنی‌های داخل یخچال زیاد است:

بار مقدار مواد غذایی و نوشیدنی‌های موجود  در یخچال روی عملکرد آن تاثیر دارد. مثلا هرچقدر مواد غذایی بیشتری در یخچال وجود داشته باشد، این اقلام گرمای بیشتری تولید و سرمای بیشتری از مبرد جذب می‌کنند که باعث می‌شود یخچال شما برای خنک نگه داشتن آنها بیشتر و بیشتر کار کند.

از طرف دیگر داشتن اقلام بسیار کم در یخچال نیز باعث کارکرد بیشتر و طولانی‌تر آن می‌شود، چرا که گردش هوای سرد کمتری در داخل دستگاه وجود دارد. در اینجا به چند نکته جهت حفظ گردش هوا و دمای مطلوب یخچال اشاره می‌کنیم:

  • یخچال خود را پر نگه دارید، اما بیش از حد شلوغ نکنید.
  • درب خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های داخل یخچال خود را بپوشانید تا رطوبت آنها از بین نرود و همینطور یخچال بو نگیرد.
  • صبر کنید تا غذاها و نوشیدنی‌ها قبل از نگهداری در یخچال خنک شوند؛ در اینصورت بار حرارتی کاهش می‌یابد.
  • درب یخچال خود را تا حد امکان سریع و به ندرت باز و بسته کنید تا جلوی هدر رفتن هوای سرد داخل آن را بگیرید.

۳) تنظیمات دما اشتباه است:

گاهی اوقات ممکن است کنترل‌هایی که برای تعیین دمای یخچال روی دستگاه تعبیه شده‌اند، اشتباه تنظیم شده باشند. برای مثال اگر تنظیمات دما خیلی پایین یا خیلی زیاد باشد، باعث می‌شود یخچال شما بیش از حد کار کند.  بنابراین یکی از آسان ترین راه حل ها برای رسیدگی به یکسره کارکردن یخچال فریزر بررسی تنظیمات دمای آن است. بهتر است آنها را با توجه به نیازها و ترجیحات خود دستگاه تنظیم کنید.

۴) کمپرسور یخچال خراب است:

موتور یا کمپرسور قطعه‌ای است که  گاز مبرد یخچال را از طریق سیستم آب بندی شده پمپ می‌کند و در نتیجه باعث گردش هوا و خنک شدن یکنواخت دستگاه می‌شود. این قطعه ممکن است به دلایل مختلفی همچون خراب شدن سیم پیچ آن به درستی کار نکند. علائمی همچون سر و صدای زیاد یخچال در طول روز یا داغ شدن کمپرسور، نشان دهنده وجود مشکل در موتور یخچال هستند که برای تعمیر آن باید حتما با یک متخصص تماس بگیرید.

۵) درب یخچال به طور کامل بسته نمی‌شود:

حتما بررسی کنید که درها به درستی بسته می‌شوند. اگر ظرف غذایی باعث شده تا درب یخچال کمی باز بماند، گرما از بیرون به داخل یخچال نفوذ کرده و یخچال به درستی خنک نخواهد شد. در نتیجه باعث می‌شود یخچال شما برای جبران سرمای از دست رفته دائما در حال کار باشد.

۶) واشر درب یخچال خراب است:

یکی دیگر از علت‎های یکسره کارکردن یخچال معیوب یا پاره شدن واشر درب آن است. در این صورت درب محکم بسته نشده و هوای گرم به داخل یخچال وارد می‌شود که به دنبال آن موتور یا کمپرسور یخچال باید مدام کار کند.

این واشر لاستیکی در واقع از خروج هوای سرد و ورود هوای گرم به داخل یخچال جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر آسیب دیده باشد و یا کثیف یا شل شده باشد، روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی دارد. در وهله اول نوار دور درب یخچال را با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید. اگر مشکل برطرف نشد احتمالا این نوار لاستیکی خراب شده است.

شما می‌توانید سالم یا خراب بودن آن را با یک قطعه کاغذ بررسی کنید. برای این منظور کاغذ را بین درب و بدنه یخچال قرار داده و در را ببندید. اگر کاغذ به راحتی بیرون کشیده شود به احتمال زیاد واشر درب یخچال خراب شده و باید تعمیر یا تعویض گردد. کاغذ را در همه جهات حرکت دهید تا مطمئن شوید نوار لاستیکی دستگاه خراب نشده است.

 

سپهر تهویه دماوند

 

۷) کویل‌های کندانسور کثیف شده‌اند:

کویل‌های کندانسور به لوله‌های باریک موازی گفته می‌شود که در پشت یا زیر یخچال شما قرار دارند و به عنوان بخشی از سیستم گردش هوا به خنک کردن دستگاه کمک می‌کنند. در واقع گرمای مبرد در جریان عبور از کویل‌های کندانسور آزاد می‌شود.

این لوله‌ها ممکن است به مرور زمان گرد و غبار و کثیفی را به خود جذب کنند که در نتیجه دفع گرما از آنها سخت‌تر است. البته این فشار روی کل سیستم بوده و گاهی اوقات منجر به یکسره کارکردن یخچال می‌گردد.

بنابراین تمیز کردن کویل‌های کندانسور یکی از راه‌های احتمالی برای رفع یکسره روشن شدن موتور یخچال است. برای این منظور ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید، برای تعیین نحوه دسترسی به کویل‌های کندانسور نیز باید به مدل یخچال و کتابچه راهنمای آن مراجعه کنید. پس از دسترسی تا حد امکان گرد و غبار آنها را پاک کنید تا یخچال مجددا عملکرد اصلی خود را به دست آورد.

۸) فن کندانسور و یا موتور آن خراب است:

فن اواپراتور قطعه ای است که هوا را از روی کویل‌های اواپراتور می‌کشد و آن را در داخل یخچال به گردش در می آورد. اگر این فن اشکالی داشته باشد، دستگاه برای سرد ماندن باید سخت‌تر کار کند. برای این منظور ابتدا فن اواپراتور را از نظر وجود هرگونه انسداد یا وجود آسیب یا فرسودگی تیغه‌ها بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

همچنین گاهی اوقات موتور فن خراب است؛ بالا رفتن دمای یخچال فریزر، روشن و خاموش شدن سریع دستگاه و یا جمع شدن آب زیر یخچال از رایج‌ترین علائمی هستند که خراب بودن موتور فن کندانسور را نشان می‌دهند.

مطلب پیشنهادی: علت یخ زدن داخل یخچال

۹) گاز یخچال مشکل دارد:

گاز یخچال عامل اصلی سرمای داخل یخچال است. بنابراین در مواردی که یخچال دچار نشتی گاز شده و یا به هر دلیل دیگر گاز آن کم می‌شود؛ موتور دستگاه فشار بیشتری را تحمل می‌کند تا دمای لازم را حفظ نماید. تزریق گاز و رفع نشتی آن، از جمله خدمات تعمیر یخچال برای بر طرف کردن این مشکل هستند.

۱۰) قطعات دیفراست خراب شده‌اند:

اگر در هر کدام از قطعات دیفراست که شامل تایمر، سنسور، فن اواپراتور، ترمودیسک، ترموفیوز و المنت است مشکلی به وجود آید، کارایی یخچال مختل خواهد شد. برای مثال در صورت خراب شدن تایمر دیفراست سیستم یخ زدایی دستگاه دچار مشکل شده و یخچال به صورت مداوم کار می‌کند. برای تعمیر یا تعویض قطعات دیفراست بهتر است حتما با یک متخصص تعمیر یخچال تماس بگیرید.

۱۱) ترموستات یخ زدایی از کار افتاده است:

ترموستات یک بخش حیاتی از سیستم یخ زدایی یخچال است که از تجمع یخ بر روی اجزای دستگاه جلوگیری می‌کند. ترموستات یخ زدایی از اواپراتور محافظت می‌کند؛ به این صورت که دمای کویل‌های اواپراتور را کنترل کرده و اگر کویل‌ها بیش از حد سرد شده باشند هیتر یخ زدایی را فعال می‌کند تا یخ زدگی برطرف شود.

به جز اپراتور، کمپرسور نیز توسط ترموستات کنترل می‌شود. در صورت خراب شدن ترموستات سیگنال به هیتر نمی‌رسد و در نتیجه یخ زدگی روی کویل‌ها باقی مانده و جریان هوای سرد را محدود می‌کند. در چنین شرایطی کمپرسور یخچال مرتبا کار می‌کند و دستگاه همیشه در تلاشی بیهوده برای خنک نگه داشتن است. به این مسئله توجه داشته باشید که در صورت خراب شدن ترموستات یخ زدایی این قطعه باید به طور حرفه ای توسط تعمیرکار تعویض شود.

 

علت یکسره کارکردن یخچال فریزر
علت یکسره کارکردن یخچال فریزر

علت یکسره کارکردن یخچال فریزر چیست؟

اگر فریزر یخچال شما در قسمت بالا یا پایین قرار گرفته است و یا از مدل ساید بای ساید استفاده می‌کنید؛ دمای فریزر حتما باید در محدوده مشخص (منفی ۱۸ درجه سانتیگراد یا کمتر) باشد. از آنجایی که محفظه یخچال هوای سرد خود را از فریزر دریافت می‌کند، اگر فریزر به اندازه کافی سرد نباشد، زمان بیشتری طول می‌کشد تا محفظه یخچال خنک شود. در نتیجه ممکن است کمپرسور دائما کار کند.

به طور کلی هم فریزر و هم یخچال باید در یک محدوده دمایی خاصی قرار بگیرند تا به خوبی خنک شوند. اگر دمای فریزر یا یخچال بیش از حد بالا باشد، یخچال مجبور است دائماً کار  کند تا فضای داخلی را خنک نگه دارد. حتی اگر دمای یخچال در محدوده مناسب باشد، ولی دمای فریزر مناسب نباشد همچنان موجب گرم شدن یخچال شده و در نهایت منجر به کار مداوم دستگاه می‌شود. بنابراین شما باید به دمای فریزر هم توجه کنید و آن را در یک محدوده مناسب قرار دهید.

بررسی دلایل یکسره کارکردن یخچال های ساید بای ساید

در یخچال‌های ساید بای ساید علاوه بر دلایل فوق ممکن است سنسور خراب شده باشد و یا حالت‌های Speed یا Power Cool فعال شده باشند. اگر سنسور یا قسمت اتومات برد فرمان اصلی ساید بای ساید خراب شده باشد یا رله برق کمپرسور آن مشکل پیدا کند، شما شاهد یکسره کارکردن یخچال خود هستید.

از کار افتادن سنسورهای یخچال ساید بای ساید باعث می‌شود تا دمای صحیح محیط داخلی قسمت یخچال و قسمت فریزر، برای برد اصلی آن ارسال نشود. در اینصورت برق کمپرسور قطع نشده و همچنان فعال باقی می‌ماند.

هنگامی که ساید بای ساید شما دچار چنین مشکلی شود متوجه می‌‌شوید که اکثر مواد غذایی داخل ساید بای ساید یخ زده شده‌اند و همینطور سرمای فریزر آن نیز بیش از حد است.

مطلب پیشنهادی: علت سرد نکردن یخچال چیست؟

سخن پایانی

بسیاری از ما به ندرت به عملکرد یخچال خود توجه می‌کنیم مگر زمانی که به طور ناگهانی تمام مدت شروع به کار کند و یا اینکه از کار بیافتد! همانطور که گفته شد یکسره کارکردن یخچال فریزر ناشی از عوامل متعددی است که باید به شکل یک چک لیست مورد بررسی قرار بگیرد.

خرابی قطعاتی همچون کمپرسور، کویل‌های کندانسور، موتور فن کندانسور و تایمر دیفراست، کم شدن گاز یخچال و یا بسته نشدن کامل درب یخچال تنها تعدادی از رایج ترین دلایل برای یکسره کارکردن یخچال هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

از آنجایی که تعمیر یخچال یک کار کاملا تخصصی است؛ توصیه می‌کنیم مگر در موارد بسیار جزئی، پیدا کردن علت خرابی یخچال و تعمیر آن را فقط به یک متخصص با تجربه در این زمینه بسپارید.

برای این منظور می‌توانید همین امروز با سپهر تهویه دماوند نمایندگی رسمی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان تماس بگیرید تا در اسرع وقت مجرب ترین تعمیرکار یخچال در اصفهان به منزل شما اعزام گردد.

noroziseo
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *